Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Úřady by mohly mít lhůtu pro vyjádření v části stavebních řízení

Praha - Úřady možná dostanou dvouměsíční lhůtu pro vydávání závazných stanovisek v rámci povolovacího stavebního řízení u staveb, na které se vztahuje zákon o urychlení výstavby dopravní a energetické infrastruktury. Pokud by je v termínu nevydaly, mělo by se za to, že nemají námitky. Sněmovní ústavně-právní výbor to chce podle dnešního usnesení prosadit do poslanecké novely zákona, jejíž cílem je zrychlit budování vybraných významných dopravních staveb.

"Cílem je, aby úřady vydávaly stanoviska v reálném čase," řekl předkladatel pozměňovacího návrhu, předseda výboru Marek Benda (ODS). Pokud poslanecká novela zasahuje do práv soukromých vlastníků, je třeba podle něho nutit k vyššímu výkonu i orgány veřejné moci. Pokud by byla lhůta pro úřady schválena a u zákonem vymezených staveb se osvědčila, mohla by se do budoucna rozšířit na všechny stavby, dodal Benda.

Lhůta by se podle něho vztahovala na stanoviska například památkářů, orgánů ochrany přírody a krajiny, vodohospodářů a hasičů.

Rizika vidí v Bendově úpravě poslanci Pirátů. "Mohou nastat případy, že na občany dopadne negativně, když úřad nestihne stanovisko vydat ke stavbě, která výrazně zasahuje do okolí," řekl Mikuláš Ferjenčík. Výbor ale podpořil pozměňovací návrh značnou většinou hlasů přítomných členů.

Poslanecká novela by zavedla po úpravách podpořených hospodářským výborem u konkrétně vyjmenovaných významných dopravních staveb institut mezitímního rozhodnutí. Investoři by mohli výstavbu zahájit nezávisle na sporu o výši náhrady za nemovitost, kterou potřebují vykoupit. Vyvlastnitel by po splnění podmínek požádal o mezitímní rozhodnutí, úřad by v prvním kroku dovolil zahájit stavební práce a v druhém kroku by se řešil případný spor o výši náhrady.

Vlastníci pozemků budou také muset podle novely strpět průzkumné práce související se stavbou už před územním řízením, kdy se teprve rozhoduje, kudy stavba povede. Podle doporučení hospodářského výboru by za to majitelé měli dostat vyšší náhradu škod, a to až dvojnásobek.
Autor: ČTK, 09.05.18 18:00
Návštěvnost: 45 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.