Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
V Jablonci zahájili dostavbu muzea, bude mít podobu krystalu


Jablonec nad Nisou - Kácením stromů v parku u Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou začala výstavba jeho nové budovy. Přístavba v podobě broušeného skleněného krystalu přijde včetně DPH na 53 milionů korun. Dodavatelem je společnost Energie - stavební a báňská Kladno, která byla jediným uchazečem o tuto zakázku, informovala dnes ČTK ředitelka muzea Milada Valečková. První návštěvníky by podle ní mohla neobvyklá budova přivítat už koncem příštího roku.


Podoba přístavby je dílem pražské společnosti Hlaváček-architekti, která už před čtyřmi lety svým návrhem okouzlila výběrovou komisi. Tvar broušeného bižuterního kamene neboli "šatonu", zvolili architekti nejen jako symbol rozkvětu regionu, ale také toho, co návštěvník může očekávat uvnitř objektu. Soutěž na dodavatele neobvyklé budovy ale muzeum muselo opakovat. "V prvním kole se nepřihlásil vůbec nikdo, do druhého jsme proto po dohodě s ministerstvem kultury, které celou stavbu financuje, navýšili předpokládanou hodnotu o 20 procent," poznamenala Valečková.

V opakované soutěži byl uchazeč jen jediný, a tak hrozilo, že bude nutné soutěž opakovat. Smlouva na zakázku je ale podle ředitelky podepsána a v závěru minulého týdne převzala firma stavbu. Pokud půjdou stavební práce podle plánu, do zimy by podle Valečkové měl být objekt pod skleněným pláštěm a do konce května příštího roku by měl být hotov. "Pak by nám zůstalo dost času na realizaci expozice vánočních ozdob, kterou máme projektově a výtvarně připravenou," dodala.

Jablonecká kolekce vánočních ozdob je zřejmě největší veřejnou sbírkou svého druhu na světě, čítá přes 15.000 položek. Kromě stálé expozice bude v třípatrové skleněné přístavbě i technické zázemí muzea se sklady, garážemi a vzduchotechnikou. Jedno patro má volně navazovat na původní vestibul secesní budovy muzea a je koncipováno jako víceúčelový prostor pro krátkodobé výstavy, přednášky či koncerty. V letní sezoně by mohlo sloužit i jako kavárna. Přístavba by podle Valečkové měla být vánočním dárkem u příležitosti 115. výročí založení muzea.

Práce začaly kácením stromů v parku, který bude během stavby revitalizován. "Dřeviny už byly na hraně životnosti, kácení většiny z nich doporučil odborník na základě dendrologického průzkumu. Na některé další ještě musíme provést tahovou zkoušku," doplnil technický náměstek muzea Jan Pleštil. Obnovit je podle něj nutné i povrchy komunikací.

Obnovený park by měl být důstojnou spojnicí s centrem města a odpočinkovou zónou, v budoucnu ho zaplní skleněné plastiky. Prosklená lávka má v budoucnu park a muzeum spojit s plánovaným dopravním terminálem a vlakovou zastávkou.
Zdroj: Leona Vacková
Vložil: ČTK, 27.03.18 08:25
Návštěvnost: 31 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.