Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Vlastislav Hofman 1884-1964, kubista nejtvrdošíjnější
15. prosince 2004 - 27. února 2005
Obecní dům, nám. Republiky 5, Praha

Vlastislav Hofman se poprvé představil veřejnosti 30. března 1918 ve Weinertově umělecké a aukční síni v Praze jako malíř, kreslíř a grafik společně se skupinou Tvrdošíjní a od té doby se účastnil všech jejich domá- cích a zahraničních akcích. Jeho malba a kresba prošla výrazně expresivní, geometrizující, klasicistní a realistickou polohou. Věnoval se jí paralelně se svým zaměstnáním v pražském magistrátu jako stavitel mostů. Od setkání s režisérem K. H. Hilarem se vydal na dráhu divadelního výtvarníka, jež mu záhy přinesla velké uznání, mezinárodní ohlas a řadu cen. Je považován za zakladatele moderní české scénografie, na svém kontě má téměř 300 divadelních scén, z nichž přes 200 vytvořil pro jeviště Národního divadla v Praze.
K výstavě vychází bohatě ilustrovaná monografie v českém a anglickém jazyce, která představuje Hofmana nejen jako architekta, scénografa a výrazného designéra užitého umění, ale též jako malíře, kreslíře, grafika, ilustrátora, teoretika a spolutvůrce architektury mostů.
Záměrem monografické výstavy je připomenout novátorské dílo známého autora scénických výprav, urbanistických projektů, návrhů originální kubistické architektury, nábytku, předmětů uměleckého řemesla, knižních ilustrací i malířských děl a grafických listů.

Doprovodný program:
Komentované prohlídky výstavy s odborným lektorem každou neděli od 14 hodin
Tematické komentované prohlídky s autory výstavy (v níže uvedených termínech vždy od 17 hodin)
12. ledna 2005 Vlastislav Hofman scénograf (Jiří Hilmera)
26. ledna 2005 Vlastislav Hofman malíř a grafik (Mahulena Nešlehová)
16. února 2005 Vlastislav Hofman architekt (Rostislav Švácha)
poupravená tisková zpráva

Výstava se koná 40 let po jeho smrti. Autor sám nemá vlastní ar- chiv, jeho pozůstalost je rozeseta po celém světě (A, D, CAN, USA, ...). V minulosti o něm proběhly výstavy v zahraničí (Düsseldorf, Berlin, Weil am Rhein, …), ale žádná nebyla tak komplexní jako tato. Opravdu souborná výstava se uskutečnila před 45. lety právě v Obecním domě v přibližně stejném termínu jako ta současná. 400 exponátů postihují období mezi rokem 1908 - konec 40. let. Jeho jméno je nečastěji spojováno s kubismem, kde byl z celé čtveřice architektů nejprogresivnějším. Fasády z roku 1914 by se mohly líbit těm, kteří si liboval na posledním benátském Bienále, které se bublinovitou architekturou jenom hemžilo. Hofman měl smůlu na realizace. Na našem území se zachovalo pouze torzo hřbitova v Ďáblicích. Je spoluautorem dvou mostů (Jiráskův a Štefánikův) a lávek (ke Slovanskému a Dětskému ostrovu) přes Vltavu.
postřehy z tiskovky | Petr Šmídek
Autor: Petr Šmídek, 16.12.04 00:45
Návštěvnost: 6818 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.