Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Architekt a stavitel Hlávka má ve Vídní pamětní desku

Vídeň - Proslavil se stavbou Dvorní opery ve Vídni (v současnosti Státní opera), jeho rukopis je i na reprezentačních veřejných budovách či ekonomicky úsporných činžovní domech. Architekta a stavitele Josefa Hlávku (1831-1908) ode dneška připomíná v centru rakouské metropole pamětní deska.

Rodák z Přeštic na Klatovsku vystudoval pražskou techniku a architekturu ve Vídni. Vypracoval se na předního stavitele v habsburské monarchii a v průběhu zhruba deseti let ve druhé polovině 19. století jeho stavební kancelář postavila podle archivních záznamů 142 staveb. Právě na fasádě jedné z nich, u sídla opery na okružní třídě (Ringstrasse) u historického centra rakouské metropole dnes předseda správní rady nadace Nadání Josefa, Marie a Zdenky Hlávkových Václav Pavlíček a vídeňský starosta Michael Häupl odhalili pamětní desku Hlávkovi.

"Byl spolutvůrcem Ringstrasse, nyní jsme slavili její 150. výročí. Bezpochyby jeho vrcholem byla stavba opery, byla to mimořádně kreativní a těžká architektura, ale on to zvládl. On tu myšlenku proměnil ve skutečnost. Bezpochyby byl významným stavitelem moderny," řekl Häupl novinářům.

V jedné z vídeňských čtvrtí, kam nyní lákají turisty domy známého architekta Friedensreicha Hundertwassera, Hlávka zase postavil či projektoval hned několik budov. Mezi nimi nejen kostel svatého Othmara, ale i dům, ve kterém sám stavitel bydlel a který je nyní rekonstruován. Právě tam měla být původně pamětní deska z iniciativy Hlávkovy nadace umístěna, noví majitelé budovy to podle Pavlíčka ale neumožnili.

"Josef Hlávka byl ve své době významným vídeňským architektem a stavitelem. Ve Vídni především projektoval nebo postavil velké množství církevních a světských staveb, paláců a kostelů, funkčních a prosperujících činžovních a obchodních domů," řekl Pavlíček během slavnostního ceremoniálu.

Hlávka se podílel i na projektu vídeňského akademického gymnázia, kde studoval spoluzakladatel a první prezident Československé republiky Tomáš Garrigue Masaryk.

Český ministr kultury Daniel Herman, který se rovněž zúčastnil odhalení pamětní desky, zmínil kromě jiného mecenášství Hlávky. "Mecenášství Josefa Hlávky je velmi inspirativní. Jsem rád, že v jeho stopách jdou další byznysmeni," uvedl Herman.

K nejznámějším objektům, které Hlávka navrhl a postavil, patří rovněž pražská porodnice U Apolináře. Hlavní měrou se zasloužil i o vznik České Akademie císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění a také Národohospodářského ústavu (v obou institucích byl zvolen prvním prezidentem). K tomu podporoval krajanské spolky ve Vídni. Pro talentované, leč nemajetné, studenty nechal v Praze postavit Hlávkovy koleje a samozřejmostí byla i cestovní stipendia pro studenty s nejlepším prospěchem.

V poslední vůli Hlávka odkázal veškeré své jmění v hodnotě sedmi milionů korun zmiňované Hlávkově nadaci, nejstarší nadaci s nepřerušenou kontinuitou v českých zemích.
Zdroj: Adrian Bobok
Vložil: ČTK, 06.06.16 17:35
Návštěvnost: 1269 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.