Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
V Dolní Moravě otevřeli 55 metrů vysokou Stezku v oblacích

Dolní Morava (Orlickoústecko) - V Dolní Moravě na Orlickoústecku dnes otevřeli 55 metrů vysokou vyhlídku Stezka v oblacích. Atrakce za přibližně 100 milionů korun by měla do oblasti Králického Sněžníku přilákat další návštěvníky a turisticky zviditelnit celý širší region. ČTK to řekl obchodní ředitel společnosti Sněžník Martin Palán. Stavba stojící na skalnatém hřebeni v masivu hory Slamník ve výšce 1116 metrů nad mořem podle něj nemá ve střední Evropě obdobu. Za dopoledne si stezku vyzkoušely desítky lidí.

Konstrukce z modřínového dřeva a ocelových prvků, která výrazně převyšuje okolní smrkový les, je spletí různě se prolínajících chodníků o celkové délce 750 metrů. Cesta je bezbariérová, na vrchol se pohodlně dostanou i lidé na invalidních vozících a s kočárky. Odvážlivci mohou dolů sjet 101 metrů dlouhým tubusem tobogánu s okénky. Z vrcholu lze vidět masiv Králického Sněžníku s údolím řeky Moravy, dohlédnout se dá až na hlavní hřeben Jeseníků, Suchý vrch a Krkonoše se Sněžkou.

Lidé se na vrchol stezky a zpět nemusejí dostat jen jednou trasou. Na věž, která není pravidelnou spirálou, se stoupá po cestách v několika úrovních, mezi patry se dá prostoupit takzvanou pavoučí sítí. "Při adrenalinové atrakci kapka lidé vstoupí na síť mimo osu stavby a pod sebou mají hloubku 55 metrů," uvedl Palán. Tobogán pro cestu dolů bude v zimě kvůli hrozbě srážení vlhkosti z bezpečnostních důvodů uzavřen.

Autor stavby architekt Zdeněk Fránek o díle hovoří jako o adrenalinovém zážitku s naučnou stezkou a pěknou vyhlídkou po okolní přírodě. "Jde o přírodní strukturu, je to abstraktivní plastika, jako když lítá můra, nahodilá stavba, která má samozřejmě svůj skrytý řád," řekl Fránek.

Stezka v oblacích vyrostla od letošního jara poblíž chaty Slaměnka, nedaleko horní stanice lanovky Sněžník. Lidé se k ní mohou dostat lanovkou nebo pěšky po modře značené turistické cestě. Podle původních záměrů měla být Stezka v oblacích otevřena již ve druhé polovině léta, ale posunutí termínu způsobila červencová větrná bouře a samotná složitost originální stavby.

Stezka bude otevřena celoročně, v zimní sezoně od 10:00 do 16:00. Vstupné pro dospělého činí 190 korun a pro děti 120 korun. Jedna jízda tobogánem přijde na 50 korun.

Do jisté míry podobnou stavbou v Česku je od léta 2012 Stezka korunami stromů v Lipně v jihočeské části Šumavy. Lipenská stezka přišla na 62 milionů korun, nabízí výhled až ze čtyřicetimetrové výšky. Její trasa je dlouhá 675 metrů a tobogan má 52 metrů.

Společnost Sněžník je i provozovatelem moderního skiareálu Dolní Morava, který disponuje sedmi sjezdovkami o celkové délce deset kilometrů, dvěma čtyřsedačkovými lanovkami a několika vleky. Letos firma dala 60 milionů korun do modernizace umělého zasněžování sjezdovek.

Zdroj: Zdeněk Rychtera
Vložil: ČTK, 06.12.15 21:50
Návštěvnost: 4523 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Související architekti
Související ateliéry
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.