Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Sousoší Kočky se po roce vrátilo do centra Liberce

Liberec - Do centra Liberce se dnes zhruba po roce vrátilo oblíbené sousoší Kočky od výtvarnice Martiny Niubo. Je ale na jiném místě. Od nároží radnice se přestěhovalo před obchodní dům Plaza.

"Toto místo je hodně průchozí. Moc lidí se tady nezastavuje. Třeba kočky přispějí k tomu, že se stane více relaxační," uvedl náměstek primátora pro kulturu Ivan Langr. V blízkosti tří koček je několik laviček i vodotrysk.

Sousoší je zřejmě nejoblíbenějším uměleckým dílem, které se nachází na veřejném prostranství v Liberci. Bylo nejdéle umístěnou sochou na nároží radnice, kde se obecně prospěšná společnost Spacium snaží od roku 2005 obměňovat umělecká díla zhruba jednou za rok. Kočky ze sklobetonu v nadživotní velikosti se tam ale několikrát vrátily. Poprvé se na nároží objevily v září 2010 a s několika přestávkami tam byly tři roky. Před Plazou by měly zůstat minimálně několik let. "Tak tři čtyři roky by mohly vydržet, než budou potřebovat znovu opravit," uvedla autorka sousoší.

Bílé kočky s pestrobarevnými skvrnami si oblíbily hlavně děti, které po nich mohou lézt. "Dělala jsem to tenkrát s ambicí, že to bude pro děti. Sama jsme měla tehdy malé dítě a nechala jsem se inspirovat tím, co jsme spolu tvořily z modelíny," uvedla Niubo. Dnes ji při instalaci díla příjemně překvapily i reakce dospělých, třeba mužů ve věku kolem 50 let. "Říkali, že jsou rádi, že jsou kočky po roce zpátky," dodala.

Kočky nejsou jediným dílem této výtvarnice v Liberci. Její dřevění ptáci jsou v zoo a v atriu nové budovy magistrátu se vznáší děvčátko s balónky - dílo z polystyrenu a umělé pryskyřice se jmenuje Splněný sen.

Autor: ČTK, 03.11.15 20:40
Návštěvnost: 940 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Červenec 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.