Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Falcované tašky pro Barborku
Falcované tašky pro Barborku

Posláním ústavu sociální péče Barborka v Kroměříži je vytvoření domova těm, jenž vlivem snížení soběstačnosti z důvodu zdravotního postižení potřebují podporu a pomoc k prožití smysluplného, aktivního a kvalitního života. Společnost Prefa Aluminiumprodukte dodávala na rekonstruované střechy všech devíti objektů ústavu kvalitní střešní krytinu, která vydrží, na rozdíl od té předcházející, mnoho desítek let.Ústav sociální péče Barborka v Kroměříži prošel kompletní renovací střešního pláště, resp. střešních plášťů na všech přilehlých budovách, které do areálu Barborka patří. Jedná se celkem o devět objektů se střechami stanového typu a se sklonem střešních rovin 22°. Sedm z nich je ozvláštněno párovou kombinací obloukových a sedlových vikýřů. Sedlové jsou na každém objektu orientovány na JV a SZ a obloukové směrují vždy na SV a JZ.

Původní krytinou byla vláknocementová šablona Betternit a kulaté vikýře byli falcované z lakovaného ocelového plechu. Ke stávající rekonstrukci došlo po 12 letech z důvodů praskání krytiny v ploše a degradace laku chránícího ocelový plech na kulatých vikýřích.

Nově byla jako hlavní střešní krytina pro Barborku vybrána hliníková maloformátová skládaná krytina Prefa (falcovaná taška) v kombinaci s drážkovanou krytinou Prefalz, která byla použita na obloukové vikýře, atypické prvky, oplechování a v úžlabích. Oba použité materiály byly dodány v provedení stucco, v barevném odstínu antracit a s povrchovou úpravou P.10, odolnou vůči UV záření. Na materiál s touto povrchovou úpravou je kromě záruky 40 let na jakost materiálu poskytována také záruka 40 let na stálobarevnost. Celková plocha střešních rovin, které byly rekonstruovány a na níž probíhala výměna střešní krytiny, přesáhla celkem 4000 m2. Žlaby a svody zůstaly původní.

Po demontáží staré střešní krytiny byla na původní plný záklop na hlavních střešních rovinách a na sedlových vikýřích položena difuzně otevřená, větrotěsná pojistná hydroizolace s integrovaným samolepicím okrajem. Na ni byl s pomocí kontralatí (60/40), latí a mezilatí dle projektu vytvořen nosný rošt pro falcovanou tašku. Ten současně vytvořil z jednoplášťové střešní skladby dvouplášťovou, odvětranou hřebenem a v nároží (systémovým prvkem Jet Lüfter). Pokládka falcované tašky PREFA proběhla na latě (50/30) se základní roztečí 419 mm. Latě byly doplněny mezilatěmi (50/30) k zajištění bezpečného nášlapu a jako opěra pro sněhové háky. V oblasti úžlabí byla hustota latí ještě zdvojnásobena. Základní rozměr falcované tašky je 600 x 420 mm v položené ploše, takže při spotřebě materiálu 4 tašky na 1 m2 byla samotná pokládka plochy 4000 m2 záležitostí několika málo týdnů. Patentovaný systém drážek a dvou příponek na každou položenou tašku je dostatečnou pojistkou pro vysokou odolnost vůči povětrnostním vlivům a zejména vichřicím.

Čtrnáct atypických obloukových vikýřů zůstalo s jednoplášťovou střešní skladbou. Na původní plné bednění byla položena nová asfaltová fólie a na ni drážkovaná krytina Prefalz. Profilování šárů ze svitků v rozvinuté šíři 650 mm bylo předpřipraveno ze strany klempířské firmy ELIS-střechy s.r.o. Zakružování probíhalo přímo na stavbě s využitím půjčené PREFA zakružovačky. Radius byl vždy podobný, pouze délka svitků kolísala od 6 do 9 metrů. Krytina byla ve vrcholu oblouku připevněna pomocí pevných nerezových příponek v šíři 3 metry. Navazující části oblouků jsou na obou stranách uchyceny pomocí pohyblivých příponek. Detail spoje drážkované krytiny s maloformátovou v oblasti úžlabí je proveden přes jednoduchou ležatou drážku 40 mm, za kterou je zavléknuta falcovaná taška. Zafalcované konce oblouků svitkového plechu vytváří současně úžlabí. Jednotlivé šáry svitkového plechu jsou vzájemně spojeny dvojitou stojatou drážkou, která v okolí průniku střešních rovin vikýřů a střechy přechází v dvojitou ležatou drážku.

Zatížení sněhem, vyplývající z lokace sociálního ústavu, činí (pouhých) 100 kg/m2. I s ohledem na střešní sklon (22 °) bylo navrženo rozmístění sněhových zachytávačů. Při montáži falcované tašky pak byla současně provedena montáž sněhových háků v množství 2 ks/1 m2. Sněhové háky nebyly montovány na střešní roviny, pod kterými nejsou chodníky, ani se nepředpokládá pohyb osob. Celkový počet instalovaných sněhových háků přesto přesáhl 3000 ks.

Slovo technického poradce PREFA Aluminiumprodukte, Jana Kuči:
Rekonstrukce střešního pláště na devíti objektech sociálního ústavu Barborka v  Kroměříži byla pro nás výzvou. Nejenom díky celkové velké ploše střešních rovin, ale především vzhledem k poslání daných objektů. Je mi jasné, že klientům je jedno, jakou střešní krytinu má jejich sociální ústav. Nicméně, mnoho lidí z personálu si pamatuje výměnu i té původní a řada z nich kladla nevěřícné dotazy typu: „a to nám to za 12 let budete měnit znova?“ Jsem přesvědčen o tom, že nebudeme a ani nikdo jiný. Našim poslání je totiž realizovat taková řešení, která střešní konstrukci a celou stavbu ochrání na minimálně 40 let, a to s plnou zárukou. Troufal bych si říci i na 100 let, ale to tady už zcela jistě nebudu a nerad bych se se svými následovníky přel, jestli to bylo 100 nebo 110 let.

Použitý materiál PREFALZ – svitkový plech:

Stručný popis: barvený hliníkový svitkový plech je díky vynikající falcovací kvalitě a povrchové úpravě předurčen pro individuální a kreativní řešení střech a fasád
Výhody produktu: široký výběr PREFA příslušenství (odvodňovací systémy, upevňovací materiál, protisněhové zábrany,…); univerzální použití (od obloukových střech po členité střešní nástavby až po klenuté střechy); stálá kvalita; nízká hmotnost (cca 1,89 kg/m2); dlouhá životnost; recyklovatelnost; rezuvzdornost; na přání k dodání i s ochrannou fólií
Barvy: 16 standardních barev skladem, povrchová úprava hladká nebo stucco, záruka na barevnou stálost a kvalitu 40 let
Teplotní odolnost: od -50 °C do +80 °C
Čištění: tlakovou vodou, houbou nebo kartáčem
Zpracování: jednoduše a lehce zpracovatelný i při nízkých venkovních teplotách pod 0 stupňů
Pokládka a připevnění: na plné bednění (24 mm) se separační vrstvou, připevnění nerezovými příponkami

PREFA Falcovaná taška
Materiál: barevný legovaný hliník o tloušťce 0,7 mm, dvouvrstvé vypalované lakování nebo práškování dle RAL nebo NCS
Rozměr: 600 x 420 x 0,7 mm v položené ploše (4 ks v 1 m2)
Hmotnost: 2,5 kg/m2
Sklon střechy: od 12° = 21,0 %
Pokládka: na plné bednění (min. 24 mm silné se separační vrstvou) nebo střešní latě 50 x 30 mm s mezilatí
Upevnění: dvě patentované příchytky PREFA na každou tašku (8 ks v 1 m2)
Zdroj: Prefa Aluminiumprodukte s.r.o.
Vložil: Tisková zpráva, 29.10.15 08:50
Návštěvnost: 2837 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Červenec 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.