Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Muzeum vypsalo soutěž na Palachův památník ve Všetatech

Praha - Národní muzeum (NM) dnes vyhlásilo architektonicko-uměleckou soutěž o návrh Památníku Jana Palacha ve Všetatech. Vítěz soutěže by měl přetvořit původní dům Palachovy rodiny v symbolické místo připomínající oběť Jana Palacha. Autor by měl také navrhnout i nový výstavní pavilon a prostorové a výtvarné řešení nové expozice. ČTK o vyhlášení soutěže informovala mluvčí Národního muzea Tereza Petáková. Památník by měl vzniknout do roku 2018.
    Student Jan Palach se 16. ledna 1969 upálil na protest proti tomu, jak rychle lidé rezignovali na jakýkoli odpor proti okupaci země vojsky Varšavské smlouvy. V Praze Palachův čin připomínají pamětní deska v dlažbě Václavského náměstí, další na zdi filozofické fakulty na Palachově náměstí a hrob na Olšanech. Dům ve Všetatech loni koupil český stát a spravuje ho NM.
    Soutěžní návrhy na podobu památníku je třeba odevzdat do 15. ledna 2016. Předsedou poroty je architekt Josef Pleskot a jejími členy kromě starosty Všetat například architekt Zdeněk Fránek, muzikant a výtvarník Vladimir 518 či výtvarník Jiří Sozanský.
    "Prostřednictvím soutěže hledáme silnou tvůrčí osobnost, která bude s respektem a citlivostí přistupovat k tak významnému tématu, jakým je mimořádná lidská oběť Jana Palacha," uvedl ředitel NM Michal Lukeš. Celkové řešení památníku by mělo být založeno na jeho významovém členění ve třech hlavních zónách - symbolické, kontemplační a edukační.
    Dům je dlouhodobě neobývaný a je ve špatném stavu. Původní zařízení buď zcela chybí, nebo je zničené, a ani se v něm nedochovaly žádné předměty z doby, kdy v něm Palach žil. Proto památník, který bude připomínat Palachovu oběť, nebude klasickým pamětním místem založeným na dobovém vybavení, ale zcela novým objektem se silným emočním nábojem, uvádí muzeum.
    Pozemek přilehlý k domu pak bude využit jako prostor pro meditaci návštěvníků a osobní vyrovnání se s absolutní mírou lidské oběti Jana Palacha. Pojetí zahrady a její podoba však vyplyne z individuálního přístupu k danému tématu vybraným autorem. Samotná expozice vznikne v novém výstavním pavilonu na zahradě.
Autor: ČTK, 14.10.15 22:45
Návštěvnost: 1395 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.