Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Odborníci: Praha nepotřebuje samostatné stavební předpisy

Praha - Praha podle České komory autorizovaných inženýrů a techniků (ČKAIT) nepotřebuje vlastní stavební předpisy. Stačí jí kvalitní celostátní norma s modifikací pro památkově chráněné objekty. Novinářům to dnes řekl předseda komory Pavel Křeček. Pražské stavební předpisy jsou prováděcím předpisem ke stavebnímu zákonu. Developeři oponují, že neexistence vlastních předpisů výstavbu zkomplikuje.
    Praha předpisy po kompetenčním sporu mezi primátorkou Adrianou Krnáčovou (ANO) a jejím náměstkem Matějem Stropnickým (SZ/Trojkoalice) předložila k připomínkování ministerstvu pro místní rozvoj (MMR), na konci října je chce poslat k notifikaci Evropské komisi.
    "Myslím si, že mají být obecně technické požadavky pro celou republiku shodné. Nebo je udělejme pro každý kraj a každé statutární město," uvedl Křeček. Podle něj mají navrhované předpisy spoustu chyb a pražský magistrát neumí pracovat vizionářsky.
    Naopak generální ředitel developerského koncernu Trigema Marcel Soural soudí, že podle celostátních předpisů se může v Praze stavět jen velmi komplikovaně. "Někdy padají argumenty, že i Brno staví podle celostátních předpisů, ale to má výjimky. V případě, že by v Praze platily celostátní předpisy, bude trvat několik měsíců či let, než se výjimky vyjednají i pro hlavní město. Bude tady stále období nejistoty, kdy nebudeme schopni připravovat nové projekty, protože je nebudeme mít podle čeho připravovat. A pokud ano, tak podle špatného předpisu, což způsobí, že nám nebudou projekty ekonomicky vycházet," oponuje Soural, podle nějž je důležité, aby platilo něco dlouhodobě a bylo to pro všechny závazné.
    Generální ředitel Central Group Dušan Kunovský zase kritizuje hlavně celý proces přijímání nového předpisu. "Příběh Pražských stavebních předpisů je již několikátým konkrétním příkladem legislativního chaosu, nekoncepčnosti a nepředvídatelnosti veřejného sektoru ve vytváření podmínek pro podnikání a investování. Celý proces má na soukromé investory zejména dva hlavní a velmi negativní dopady - zbytečné navýšení nákladů spojených s přípravou nových projektů a především pak značné prodloužení již tak dost zdlouhavých a komplikovaných povolovacích procesů. Stačí si jen uvědomit, že jen během posledního roku bylo ve hře celkem šest variant legislativy upravující výstavbu v Praze - původně platná OTP, celkem čtyři verze PSP i celostátní předpisy," upozornil Kunovský. I on by uvítal, aby trh konečně dostal jasná a dlouhodobě platná pravidla.
    Předpisy, které předložila Krnáčová, schválila městská rada na začátku srpna, do 31. srpna měly radnice, magistrátní odbory či profesní komory čas na vznesení připomínek. Přišlo jich přes 2200, více než 800 bylo označeno za zásadní. Město chce dosáhnout souladu s názorem MMR do 23. října. K notifikaci Evropské komisi chce Praha poslat předpisy 26. října.
    Spory kolem předpisů vedly k roztržce v magistrátní koalici a ANO a ČSSD vyzvaly Trojkoalici, aby Stropnického odvolala. Ta odmítla. Zastupitelský klub Pirátů následně přišel s tvrzením, že PSP nevznikly v sekretariátu primátorky, jak Krnáčová tvrdila. Primátorka jejich tvrzení odmítla a uvedla, že její verze vychází z původního znění, které připravil bývalý primátor Tomáš Hudeček a kterému ministerstvo pozastavilo v lednu účinnost.
    Stavební předpisy, které jsou prováděcím předpisem ke stavebnímu zákonu, obecně definují požadavky na využívání území a technické požadavky na stavby. Účinnost původních stavebních předpisů v lednu na 15 měsíců pozastavilo MMR. Praha má své stavební předpisy jako jediné město v zemi už více než 100 let.
Autor: ČTK, 07.10.15 23:05
Návštěvnost: 2058 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.