Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Před 70 lety zemřel architekt Josef Gočár

Josef Gočár, Ambrožův sbor církve československé husitské v Hradci Králové, 1926 - 1929

Praha - Před 70 lety, 10. září 1945, zemřel jeden z nejosobitějších českých architektů 20. století Josef Gočár. K jeho nejznámějším realizacím patří kubistické stavby dům U Černé Matky Boží, Legiobanka a Lázeňský pavilon v Lázních Bohdaneč. Šíře Gočárova záběru byla obdivuhodná, sahala od návrhů nábytku až po urbanistické plány.

    Narodil se 13. března 1880 v Semíně u Přelouče a studovat uměleckoprůmyslovou školu v Praze začal až po vyučení zlatníkem. Po folklorizujících pracích se žák profesora Jana Kotěry přiklonil k evropské moderně a po roce 1911 se zaměřil na kubismus, u jehož zrodu stál.
    Ve dvacátých letech navrhl Gočár životaschopný regulační plán pro Hradec Králové, kde rovněž vznikla celá řada jeho staveb, například Rašínovo gymnázium ve tvaru otevřené knihy (dnes Gymnázium J. K. Tyla). To už ale byl profesorem na pražské Akademii výtvarných umění a tvořil v duchu funkcionalismu. Jeho nejlepším konstruktivistickým dílem je nejspíš kostel sv. Václava v Praze-Vršovicích a soubor rodinných vil na Babě. V roce 2000 byl Gočár vybrán v anketě za největší osobnost české architektury 20. století.
Autor: ČTK, 10.09.15 10:25
Návštěvnost: 2340 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související architekti
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Červenec 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.