Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Dům Venturiho matky, ikona postmodernismu, je na prodej

Philadelphia, USA - V květnu 2013 archiweb informoval o prodeji několika slavných amerických vil a o připravovaném prodeji slavného postmodernistického domu, který navrhnul Robert Venturi pro svou matku. Vanna Venturi House se nedávno objevil v nabídce realitní kanceláře sítě Sotheby's. Nabídková cena je 1,75 milionu amerických dolarů (42,8 milionu Kč).
     Robert Venturi (*1925), laureát Pritzkerovy ceny 1991, zrealizoval dům pro svou matku na filadelfském předměstí Chestnut Hill v letech 1962-64. Náklady na realizaci dřevostavby tehdy činily 43 tisíc USD. Dům se stal manifestem postmodernistického hnutí a odráží Venturiho "složitost a protiklad v architektuře".
     Užitná plocha domu činí 186 m². Dům je podsklepený, má tři ložnice, dvě koupelny a nepřehlédnutelný krb, jehož těleso je ústředním kompozičním prvkem domu. Jedináček Venturi rozvrhl citlivě dispozici do jednoho přízemního podlaží tak, aby se jeho sedmdesátiletá matka, tehdy již vdova, dokázala v domě zaopatřit bez cizí pomoci. V přízemí se tak nachází hlavní obývací pokoj, kuchyň i ložnice. Robert Venturi bydlel v podkroví domu až do roku 1967, kdy se oženil s Denise Scott-Brownovou. Dům inspiroval řadu architektů a bývá označován za jednu z deseti budov, které změnily Ameriku.
     Venturiho matka (1893-1975) prodala dům v roce 1973 rodině Thomase P. Hughese (1923-2014), profesora historie na University of Pennsylvania. Dcera majitele Agatha nechala dům ve spolupráci s architektem Venturim kompletně zrekonstruovat a následně ho nabídla k prodeji. Dům získal svou původní zelenošedou barvu a nachází se v perfektní kondici.

Nabídka realitní kanceláře >
Autor: Jan Kratochvíl, 27.07.15 22:50
Návštěvnost: 2951 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Související architekti
Komentáře
Předmět Autor Datum
Krása, Tomáš Vích 28.07.15 01:05
Zapomněl jste robert 30.07.15 08:33
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.