Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Obnovu Vřesové studánky brzdí nevyjasněné církevní restituce

Vřesová studánka v roce 1921.
Loučná nad Desnou (Šumpersko) - Spolek pro obnovu poutního místa Vřesová studánka několik let usiluje o to, aby v lokalitě opět vyrostla kaple a horská chata v podobném rozsahu, jako kdysi u známého turistického místa v Jeseníkách stály. Záměr však momentálně brzdí nevyjasněné vlastnické vztahy. Stát církvi v restitucích nevydal pozemky a církev podala žalobu, řekl dnes ČTK předseda spolku Pavel Holubář.

    Obě stavby měly na poutním místě dlouhodobou tradici. Chata však byla v roce 1988 stržena, kostelík vyhořel v roce 1946 po zásahu bleskem. "Nejde nám o to, jen postavit stavbu. Usilujeme o obnovu kulturního a duchovního dědictví. Chceme také připomenout, že život byl i na horách, nejen v údolí," uvedl Holubář. Stavby by měly ctít původní půdorys a měl by být použitý původní materiál, dřevo a kámen plus skleněné prvky.
    Náklady v řádu desítek milionů korun by měly být uhrazeny z darů nebo ze sbírky pořádané církví na postavení kaple. K tomu, aby se mohlo začít stavět, je podle Holubáře nutné buď dokončení církevních restitucí, nebo získání souhlasu státu s umístěním stavby. "Bez toho nemůžeme nic dělat, jsme v bodě nula. Odhaduji, že stavba by mohla začít nejdříve příští rok na podzim," poznamenal předseda spolku.
    Jeho členy by se měly v budoucnu stát i obec Loučná nad Desnou a také zdejší farnost, která podle Holubáře záměr podporuje. "Kaple bude sloužit k tomu, co vždycky sloužila. Počítáme s obnovením dvou poutí konaných v srpnu a v září. Chata by měla sloužit jako zázemí s občerstvením a také nabídne velmi jednoduché turistické ubytování pro deset až 12 lidí," popsal Holubář.
    I vzhledem k tomu, že stavby se budou nacházet v chráněné krajinné oblasti, počítá se s využitím ekologicky šetrných zdrojů. "Budou tam například solární panely a topit se bude dřevem," doplnil Holubář. Na kapli by se měly vrátit původní zvon a kříž, které se dochovaly. Spolek usiluje o to, aby byl projekt neziskový, ale také soběstačný, který se obejde bez dotací.
    O obnovu poutního místa se již na konci 80. let pokusili tehdejší tři studenti Akademie výtvarných umění v Praze architekt Miroslav Vochta, sochař Otmar Oliva a malíř Jan Jemelka. Záměr však překazila tehdejší doba. V roce 1993 alespoň na místě vyhořelého kostelíka postavili na zbylých základech presbytáře malou kamennou mohylu s dvoumetrovým křížem.
    Poutní místo na Vřesové studánce má tradici spadající až do 17. století. Kostelík zde lidem sloužil až do května 1946, chátrající chata byla po neúspěšných pokusech o její opravu stržena o 42 let později.
Autor: ČTK, 27.06.15 21:05
Návštěvnost: 1981 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Červenec 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.