Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Brusel... na Ostravsku - pozvánka na výstavu

Dne 25. června 2015 se v Domě umění v Ostravě uskuteční vernisáž výstavy Brusel… na Ostravsku. Bruselský styl je vžitý název pro výtvarný styl, uplatňující se v architektuře a užitém umění v Československu na konci 50., v 60 a 70. letech 20. století. Úspěch Československa na světové výstavě EXPO 58 v Bruselu inspiroval tehdejší tvůrce k objevování nové estetiky. Na Ostravsku takto vznikla řada kvalitních objektů a výtvarných děl, které nyní z různých příčin mění svůj výraz, nebo dokonce mizí. Na „hynoucí krásu“ architektury bruselského stylu upozorňuje připravovaná výstava.
 
Výstava Brusel… na Ostravsku probíhá od 26. června do 30. srpna 2015 v Domě umění v Ostravě. Je připravena Kabinetem architektury, Národním památkovým ústavem a Antikvariátem a klubem Fiducia.

Vernisáž výstavy se koná dne 25. června 2015 v 17 hodin.

Kurátory výstavy jsou: Tadeáš Goryczka, Jaroslav Němec a Martin Strakoš

Národní památkový ústav v Ostravě vydal na přelomu roku rovněž publikaci autora Martina Strakoše - Po sorele brusel, kov, sklo, struktury a beton. Kapitoly o architektuře a výtvarném umění 50. a 60. let 20. století od Bruselu po Ostravu.

Kniha se zaměřuje na vývoj architektury a výtvarného umění od poloviny 50. let do závěru 60. let 20. století s přesahem do následujícího desetiletí. V úvodu se probírají úvahy o bruselském stylu a architektuře pozdního modernismu v českém prostředí. Následuje kapitola o vlivu tvorby předních světových architektonických osobností v československém kontextu. Podrobněji je zde analyzována architektura na Světové výstavě EXPO 58 v Bruselu a tamní československý pavilon včetně jeho ohlasu v domácím prostředí. Následuje krátké pojednání o proměnách české architektury 60. let. Druhá polovina knihy se zaměřuje na architektonickou tvorbu daného období na Ostravsku. Nejprve jsou zmíněny proměny interiérů obchodů, kin nebo kulturních domů. Následně text pojednává o bytových stavbách, administrativních budovách, hotelových domech, sídlištích, urbanismu, a architektonických soutěžích. Samostatné kapitoly se týkají výstavby železničních nádraží na Ostravsku a tématu uměleckých děl ve veřejném prostoru. Závěrem autor zdůrazňuje nutnost památkové ochrany vybraných artefaktů a poukazuje na potřebu soustavnějšího výzkumu v oblasti architektury i výtvarné tvorby té doby.

Více informací >
Zdroj: Mgr. Petra Batková, NPÚ ÚOP v Ostravě
Vložil: Tisková zpráva, 22.06.15 19:05
Návštěvnost: 1140 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Červenec 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.