Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Pozvánka na letní školu architektury do Litomyšle

Máme rádi architekturu. Naší motivací je výchova mladých architektů a pomoc městům a obcím, kde se letní školy konají. Nejde nám o akademická řešení, ale o realistické výstupy, které mohou být samosprávami využity v praxi. Každá škola je zakončena výstavou projektů, které jsou dále představeny v médiích, ať už v televizi, nebo v časopisech a novinách. Výsledky jsou také vydány v knižní publikaci.

První dvě letní školy byly pořádány v rámci grantového projektu Architektura mimo centra. Protože měly velký ohlas, rozhodli jsme se v nich pokračovat. Letní školy architektury jsou určeny pro maximálně tři desítky vysokoškolských studentů českých a slovenských architektonických škol. Jednotlivé pětičlenné skupiny účastníků vždy vedou renomovaní architekti, ze kterých se během předchozích ročníků utvořil pevný lektorský tým. Práce na projektech je díky tomu intenzivní a pro studenty jde o neopakovatelnou možnost získat cenné zkušenosti a kontakty v oboru.

Letní školy architektury se pokaždé soustředí na aktuální téma, s nímž se budoucí architekti můžou ve své praxi setkat. V Rožnově pod Radhoštěm (2012) jsme se učili zásadám navrhování v chráněné krajinné oblasti, které je svázáno s řadou předpisů a omezení. Součástí letní školy bylo vytvoření principů zástavby celé jedné parcely tak, aby se mohlo podle nich v budoucnu postupovat. V Plasích (2013) jsme se zaměřili na urbanismus obce, který by umožnil lépe využít areál bývalého cisterciáckého kláštera (národní kulturní památky). Kopřivnici (2014) jsme jako místo konání třetí letní školy vybrali pro její bytostné spojení s automobilkou Tatra: s omezením produkce v 90. letech minulého století se velká část výrobního areálu přestala využívat a vznikl zde rozlehlý brownfield, jehož oživením se studenti zabývali.

Ve všech případech vznikla řada zajímavých návrhů, s jejichž využitím samosprávy počítají. Při budování musí města a obce vědět, jakým směrem se chtějí vydat: pokud to vědí, mají šanci předběhnout ostatní. Letní školy mohou svou intenzitou a invencí sehrát pozitivní roli, protože nabízejí pohled zvenčí, který není zatížený tzv. lokální slepotou, kdy místní berou za samozřejmost zakonzervovaný, často nefunkční stav věcí, a rezignují na jejich nápravu. Přitom často stačí v podstatě málo, aby se mohly změnit k lepšímu.

Pro chystanou letošní letní školu architektury v Litomyšli jsme získali záštitu čtyř porevolučních starostů Litomyšle Miroslava Brýdla, Jana Janečka, Michala Kortyše a Radka Kašpara. Odborní garanti akce Kamil Mrva a Petr Volf zvolili jako hlavní téma možnosti urbanistického rozvoje Litomyšle po vybudování obchvatu, díky němuž pozbyde čtyřproudový průtah městem svého významu. Lektorský tým, který se utvořil během předchozích letních škol, bude v Litomyšli pracovat ve složení: Jakub Fišer, Zdeněk Fránek, Jan Hendrych, Karel Janča, Hana Maršíková, Jitka Ressová, Svatopluk Sládeček, Veronika Veselá. Konzultantem při řešení otázek souvisejících s tématem letní školy bude architekt Josef Pleskot. Letní škola vyvrcholí slavnostní vernisáží studentských projektů, které budou představeny zástupcům města, médiím a veřejnosti.Letní škola architektury 2015: Litomyšl bez průtahu

Tématem Letní školy architektury 2015 bude zhodnocení možnosti urbanistického rozvoje Litomyšle po vybudování obchvatu, díky němuž pozbyde čtyřproudový průtah městem svého významu. Klademe si otázky: Co to bude znamenat pro Litomyšl? Další posílení charakteru? Sjednocení města, které mu dodá novou energii? Nebo útlum? A jak naložit se zabetonovaným územím?

Termín: 4.–12. září 2015

Místo: Zámecký pivovar v Litomyšli

Odborní garanti: architekt Kamil Mrva, novinář Petr Volf

Konzultant: architekt Josef Pleskot

Architekti–lektoři: Jakub Fišer, Zdeněk Fránek, Jan Hendrych, Karel Janča, Hana Maršíková, Jitka Ressová, Svatopluk Sládeček, Veronika Veselá

Letní škola je určena pro maximálně 30 studentů nebo absolventů architektury českých a slovenských vysokých škol. Podmínkou je aktivní účast po celou dobu jejího trvání.

Bližší informace a registrační formulář najdete zde>
Zdroj: Akademie architektury, z.s.
Vložil: Tisková zpráva, 18.06.15 17:40
Návštěvnost: 2698 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.