Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
V Brně proběhl druhý ročník Konference časopisu Smart Cities

Ve středu 3. června 2015 se v prostorách Hvězdárny a planetária Brno uskutečnila Konference časopisu Smart Cities. Jednalo se o akci středoevropského významu, jejímž cílem bylo propojit města České republiky, Slovenska, Polska, Maďarska a Rakouska. Záštitu nad konferencí převzal Petr Vokřál, primátor statutárního města Brna.

Druhého ročníku Konference časopisu Smart Cities se v Brně zúčastnilo více než 130 zájemců - zástupců 23 měst ze čtyř evropských zemí. První blok konference dal prostor významným městům regionu, tj. Vídni, Praze, Bratislavě a Brnu. Blok zahájilo vystoupení Františka Kubeše, vedoucího oddělení urbánní politiky Ministerstva pro místní rozvoj ČR s představením metodiky konceptu inteligentních měst a s představou o dalším rozvoji konceptu v České republice. Gustav Lebhart z Odboru hospodářství, práce a statistiky Magistrátu města Vídně účastníky konference seznámil s programem otevřených dat, stejně jako zástupce Prahy, Jiří Čtyroký, ředitel Sekce prostorových informací Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy. Ingrid Konrad, hlavní architektka města Bratislavy, ukázala aktuální stav vývoje smart konceptu a Jaroslav Kacer, předseda Komise Smart City Rady města Brna, informoval o pojetí agendy Smart City a představil plánované změny interních procesů ve městě.

Druhý blok konference byl tematicky rozčleněn na tři oblasti - dopravu, data a veřejný prostor. V oblasti dopravy vystoupil například primátor Plzně Martin Zrzavecký s chytrou kartou ve veřejné dopravě. Na téma data promluvil host z anglického Leedsu, architekt řešení konceptů Smart Cities Ian Jones, který představil tamější otevírání dat. Téma veřejného prostoru otevřela hlavní architektka města Wroclawi Beata Urbanowicz s příspěvkem o lokálních příkladech úprav veřejného prostoru v posledních letech. Zkušenosti s titulem Evropské hlavní město kultury "dva roky poté" prezentoval konzultant veřejné zprávy z Košic, Rudolf Bauer. V příspěvku zaměřeném na "městský prostor jako příležitost" představil redaktor časopisu Smart Cities, architekt Jaroslav Sedlák, několik příkladů iniciativ tzv. zespodu i shora, které citlivým či drobným zásahem výrazně proměnily a kultivovaly veřejný prostor v širším kontextu města. Na závěr konference vystoupil primátor města Brna Petr Vokřál a představil vlastní vizi rozvoje chytrého města.

Konference se odehrávala v prostoru brněnské Hvězdárny a planetária, který před několika lety prošel rekonstrukcí podle návrhu architektonické kanceláře Rudiš-Rudiš. Technické a technologické vybavení přednáškového sálu tzv. digitária umožnilo grafickému studiu Pixl-e doplnit jednotlivé prezentace o vizuálně atraktivní velkorysou projekci v celé ploše sférického stropu místnosti.

Pořadatelem jednodenní konference v Brně byl časopis Smart Cities, který čtvrtletně vychází v několikatisícovém nákladu a je zdarma distribuován zástupcům města a obcí České a Slovenské republiky nad 5000 obyvatel. Pro veřejnost je přístupný on-line na stránce www.scmagazine.cz.

Nové číslo časopisu je zaměřeno na téma "Aktivní občan".
Město je z myšlenkové tradice a podstaty nekonečnou interakcí mezi obcí, její správou a občany, říká v úvodním článku časopisu Jan Urban.  Komunikační technologie 21. století nám k této interakci mohou významně pomoci a aktuální číslo přináší velkou škálu příkladů, jak s jejich pomocí zapojit občany do spolurozhodování o rozvoji města (článek Návod z Polska), jak smysluplně využít jejich nápady, čas a energii. Z nepřehledného hemžení našich mravenišť tak vystupuje tajemná postava, aktivní občan, který rozhodně nemá být pro město soupeřem, ale atraktivním partnerem (Mám připomínky). Aktivní občan dokáže sám přispět k rozvoji dané lokality, pokud k tomu dostane prostor (Město, které se staví samo).Příkladem osobnosti na pomezí je maďarský architekt Šándor Finta, který se z původní pozice aktivisty rozhodl "přejít na druhý břeh" a stal se městským architektem Budapešti. Rozhor s ním nabízí pravidelná rubrika Vize. Pozici městského architekta jako iniciátora vztahů s veřejností komunálním zastupitelům představuje nový dokument ČKA, která svými texty do časopisu pravidelně přispívá.
Chytré město staví na odbourání administrativních překážek pro rychlejší zavedení inovací, k čemuž je potřeba nejprve významně přehodnotit náš systém veřejných zakázek a definitivně opustit model "nejnižší ceny". Tématu veřejných zakázek časopis se vyjadřují dva články, jeden z České a druhý ze Slovenské republiky. Chytré město taktéž staví na své otevřenosti, bez níž nelze oslovit aktivní občany a inovativní firmy, aby s přicházející změnou pomohli. Vůbec poprvé v našich končinách tak došlo k vyhodnocení otevřenosti 26 statutárních měst ČR a sestavení vůbec prvního žebříčku měst podle metodiky Ministerstva pro místní rozvoj.
Časopis tak pokročil do své další fáze, která kromě informací, příkladů dobré praxe a návodů na Smart City poskytuje městům i cennou zpětnou vazbu.
Autor: Tisková zpráva, 15.06.15 00:15
Návštěvnost: 1685 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.