Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Stát slíbil 100 milionů na opravu karlovarských Císařských lázní

Karlovy Vary - Stát přislíbil 100 milionů korun na opravu Císařských lázní v Karlových Varech. O rekonstrukci cenné historické památky se už roky snaží město i Karlovarský kraj. Teprve nyní se podařilo dojednat i státní účast na financování rekonstrukce. Podle karlovarského primátora Petra Kulhánka (KOA) jde o zlom v přístupu státu. Kulhánek to dnes sdělil ČTK.
    Příspěvek státu na opravu se dohodl na dnešním jednání pracovní skupiny, v níž jsou zástupci ministerstev financí a kultury, Karlovarského kraje a města. "Stát se bude na obnově podle dnešní dohody podílet 100 miliony korun. Se současnými finančními zdroji města (100 milionů Kč) a Karlovarského kraje (200 milionů Kč) je součet 400 milionů korun, přičemž o zbývající finance, asi 200 milionů, budeme společně usilovat z evropských fondů nového programovacího období. Variantou také může být rozložení obnovy do dvou etap," uvedl Kulhánek.
    Následovat by měla úprava projektové dokumentace, aby mohla rekonstrukce začít příští rok. Císařské lázně jsou nyní v majetku Karlovarského kraje. Podle jeho hejtmana Martina Havla (ČSSD) bude kraj hledat na zatím nepokryté náklady dotace. "Stát řekl do 100 milionů, což nestačí. Takže musíme dát krajské a městské peníze a kraj bude žádat o dotace z Integrovaného regionálního programu. Z toho ale bude moci žádat až v roce 2016," řekl ČTK Havel.
    Do té doby bude podle hejtmana nutné doplnit smlouvu mezi městem a krajem a upravit projekt, což by mohlo stát v řádech jednotek milionů korun. Jak řekl Havel ČTK, v nové široké koalici bez komunistů ve vedení kraje panuje spíše ochota do investice jít a cennou památku zachránit.
    Kraj i město se snažily získat peníze na opravu národní kulturní památky, která je jednou z nejvýznamnějších v Karlových Varech, různými cestami. Původní projekt počítal s náklady kolem 900 milionů Kč, na jejichž zaplacení se vedle města a kraje mělo podílet i ministerstvo kultury a Regionální operační program (ROP) Severozápad. Jenže z ministerstva nakonec peníze nepřišly, a tak nebylo možné zažádat ani o dotaci z ROP Severozápad. Nyní je ve hře redukovaná verze projektu, která by měla stát kolem 600 milionů korun.
    Naděje na zapojení státních peněz svitla po lednové návštěvě ministra financí Andreje Babiše (ANO) v Karlových Varech. Tehdy řekl, že by si objekt opravu zasloužil, pokud se podaří zajistit jeho celoroční provoz.
    "Vnímám dnešní jednání jako zlomové v přístupu státu k obnově této národní kulturní památky a věřím, že i na základě této skutečnosti přistoupí k celému projektu krajské zastupitelstvo a schválí dodatek smlouvy mezi městem a krajem o prodloužení lhůt společného postupu při obnově Císařských lázní," dodal Kulhánek.
    Císařské lázně sice získávají každoročně dotace z ministerstva kultury v řádu jednoho až dvou milionů korun, ale ty stačí jen na drobné opravy. Budova z konce 19. století tak dál zůstává nevyužitá a pro veřejnost se otevírá jen při výjimečných akcích.
Autor: ČTK, 02.04.15 10:00
Návštěvnost: 2192 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.