Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Socha zakladatele Č. Budějovic bude stát v parku, rozhodli radní

Sochař František Postl s modelem sochy Přemysla Otakara II.
České Budějovice - Socha zakladatele Českých Budějovic Přemysla Otakara II. bude stát v parku Na Sadech. Rozhodli o tom radní města. Její odhalení 28. října má být jedním z vrcholů oslav 750 let od založení města. ČTK to dnes řekl primátor Jiří Svoboda (ANO). Ještě minulý týden nebylo jasné, kde bude stát. Dílo v nadživotní velikosti přijalo bývalé vedení radnice v roce 2013 jako dar od sochaře Františka Postla. Umělec ji teď vytváří ze žulového bloku v ateliéru.

    Dar od místního sochaře v minulosti vyvolal diskuse jak kvůli ztvárnění sochy, tak materiálu, z něhož má být vytesána. Kontroverzním bylo umístění sochy. Situaci měla vyřešit takzvaná umisťovací komise hlavního architekta, která však svoji činnost ukončila před volbami a pro sochu nenašla žádné vhodné místo.
    "Socha bude stát v parku Na Sadech u Kněžské ulice, na druhém konci oválu, proti bronzovému pomníku průmyslníka Vojtěcha Lanny," uvedl primátor. "Socha ještě není dokončena, ale máme příslib, že v letních měsících by měla být hotová," dodal. Po verdiktu rady se k umístění sochy vyjádří ještě památkáři a odbor životního prostředí. Bude se zjišťovat, zda se na místo dostane potřebná technika pro instalaci díla. Zapotřebí bude přeložit osvětlení a sloup vedení dopravního podniku a vybudovat mohutné základy.
    Postlův král železný a zlatý má gotickou, mírně prohnutou esovitou siluetu. Je zahalen do dlouhé drátěné košile a přes rameno mu k zemi splývá mohutný plášť. Pod ním se skrývá meč, o nějž se opírá, v pravé ruce drží zakládací listinu města.
    Oslavy 750 let založení Českých Budějovic začaly před dvěma týdny multimediální show, kterou sledovali desetitisíce lidí v centru města a na internetu. Následovalo zahájení výstavy pohřebních insignií zakladatele města Přemysla Otakara II. v radniční galerii, které si prohlédlo 15.000 lidí.
Autor: ČTK, 26.03.15 11:15
Návštěvnost: 2615 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.