Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Plzeň nabídne pravidelné prohlídky Loosovými interiéry

Plzeň - Prohlídky tří předválečných interiérů, které v Plzni vytvořil architekt Adolf Loos, nabídne město jednotlivcům od dubna. Na dva prohlídkové okruhy se budou moci vydat s průvodci několikrát denně vždy ve čtvrtek, v sobotu a v neděli. Musejí si předem koupit vstupenky v infocentru, řekla dnes novinářům Zuzana Koubíková z městské organizace Plzeň - Turismus. Výjimečně se prohlídky Loosových interiérů už v Plzni konaly. Loni si je mohly objednávat organizované skupiny. Za dva měsíce si tak dva městské interiéry prohlédlo asi 2600 lidí a zájem přetrvává.
    "Jsou tři hlavní města Loosovy tvorby - Vídeň, Paříž a Plzeň. Je úžasné, že Plzeň interiéry opravila, a ještě lepší, že je zpřístupní veřejnosti," řekl kurátor Loosova archivu z Galerie Albertina ve Vídni Markus Kristan. Na základě Loosova návrhu vzniklo v Plzni více než deset interiérů, veřejnost může vidět tři, které prošly rekonstrukcí. Bývalý byt manželů Krausových v Bendově ulici 10 a někdejší byt doktora Vogla na Klatovské třídě 12 patří městu. Třetí je podle odborníků skvost mezi Loosovými pracemi, Brummelův dům v Husově ulici, který i s dotacemi města a ministerstva kultury v posledních 12 letech opravoval a zpřístupní jeho vlastník, příbuzný původních majitelů. Opravy dokončil před pár týdny.
    "Brummelův dům je odlišný. Myslím si, že je to to nejcennější z Loosovy architektury, co v Plzni máme, že to je perla Loosovy architektury v evropském kontextu," řekl městský památkář Karel Zoch. Dům je srovnatelný s Loosovou pražskou Müllerovou vilou, stavěly se zároveň. Díky tomu, že Brummelův dům patřil dlouho jedné rodině, dochovalo se cenné původní vybavení i volně stojící nábytek. V ostatních interiérech, které město opravovalo, se nedochoval. Kopie se dělaly podle originálů od Brummelů.
    "Adolf Loos pro Plzeň znamená místo na světové mapě kulturního dědictví. Byl architektonický génius světového významu a Plzeň je místo, kde uskutečnil řadu realizací. Je to jedna z věcí, s níž se Plzeň chlubí," řekl primátorův náměstek Martin Baxa (ODS). Zpřístupnění interiérů návštěvníkům je jednou ze stěžejních akcí programu Evropského hlavního města kultury. Do budoucna by město rádo vyřešilo majetkový vztah a opravy dalšího domu s Loosovými interiéry v Klatovské 19.
    První návštěvnická trasa se základním vstupným 240 korun vezme zájemce do dvougeneračního apartmá v Brummelově domě v Husově 58. Druhý okruh za 180 korun představí ložnici a salon s jídelnou v bývalém bytě manželů Krausových v Bendově 10 a salon s jídelnou v někdejším bytě doktora Vogla v Klatovské 12.
Zdroj: Lada Pešková
Vložil: ČTK, 25.03.15 21:25
Návštěvnost: 2921 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.