Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Znojmo chce prohlásit klášter v Louce za národní kulturní památku

Znojmo - Znojmo požádá o prohlášení kláštera v Louce za národní kulturní památku, shodli se radní. Rozhodne o tom ministerstvo kultury. Pokud by souhlasilo, bude mít město lepší pozici pro získávání dotace na opravu historické budovy, uvedl v tiskové zprávě starosta Vlastimil Gabrhel (ČSSD).
    "Vícezdrojové financování oprav je nezbytné a snáz bychom žádali o dotace z národních i evropských programů," řekl Gabrhel. Někdejší premonstrátský klášter je jednou ze znojemských dominant, je však značně zanedbaný. Město se snaží velký areál, který získalo před pěti lety bezúplatně od státu, postupně opravovat. Zpravidla však jde o řešení havarijních stavů. "Bylo by možné zde pořádat různé kulturní akce, stejně tak může přitáhnout turisty," uvedl Gabrhel.
    Kompletní rekonstrukce se dříve dočkala bývalá jízdárna, kde by měl na podzim vzniknout soukromý penzion, funkční je také kostel. Část areálu využívá vinařská firma Znovín Znojmo.
    Klášter vznikl už v době raného středověku, kdy jej založil v roce 1190 český kníže Konrád II. Ota s matkou Marií. Během husitských válek jej vyplenila vojska, mohutné přestavby se dočkal v 18. století, nestihla se však dokončit. Klášter byl zrušen v roce 1784 reformou císaře Josefa II. Poté tam fungovala továrna na zpracování tabáku, vojenská akademie a pak až do roku 1993 sloužil jako kasárna.
Autor: ČTK, 18.03.15 18:35
Návštěvnost: 2478 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.