Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Výstava připomíná nádraží Těšnov na místě, kde stálo

Praha - Tři desítky let od doby, kdy bylo v Praze zbouráno památkově chráněné nádraží Těšnov, připomíná výstava připravená Muzeem hlavního města Prahy. Lidé ji uvidí venku před muzeem na Florenci, tedy poblíž místa, kde nádraží stálo. Poslední části budovy, kterou tehdejší moc obětovala stavbě Severojižní magistrály, byly odstřeleny 16. března 1985. Likvidace nádraží je dodnes symbolem necitlivého přístupu úřadů k památkám.
    Nádraží na Těšnově začalo fungovat v květnu roku 1875, nechala je vystavět významná železniční společnost Rakouská severozápadní dráha, která o dva roky dříve propojila svou rozsáhlou síť železničních tratí s Prahou. Novorenesanční budovu navrhl architekt Karel Schlimp.
    Vznosnou architekturou vynikala zejména ústřední část nádražní budovy, jejíž průčelí bylo pojato jako klasický vítězný oblouk se čtyřmi sloupy, na nichž byly umístěny sochy znázorňující obchod, vědu, průmysl a hospodářství. V nejvyšší části se nacházelo sousoší zobrazující průmysl a rolnictví, nad nímž se vypínala Austrie jako jejich ochránkyně.
    Honosně byly pojaty i vnitřní prostory odbavovací dvorany. "Čekárna pro I. a II. třídu jest zařízena velmi elegantně; sedadla jsou potažena zeleným aksamitem, stoly jsou mramorové. Na stropě nalézají se skvostné arabesky. Také restaurace a čekárny III. a IV. třídy jsou slušně zařízeny," uváděl o výzdobě nádražní budovy časopis Světozor v roce 1876.
    Nádraží sloužilo primárně osobní dopravě. Od roku 1919 neslo název Denisovo podle francouzského historika a politika, který významně podporoval vznik samostatného Československa. V době nacistické okupace bylo nádraží přejmenováno na Vltavské a po únoru 1948 na Praha-Těšnov.
    V roce 1972 byla budova uzavřena, zbouráno bylo severní křídlo a pro torzo budovy se dlouho hledalo využití. Nakonec byl v roce 1985 odstřelen i zbytek budovy - bez ohledu na její architektonickou hodnotu a možnosti jejího využití. Uvažovalo se o tom, že by se z objektu mohla stát vysokoškolská menza, nákupní středisko nebo depozitář pro městské muzeum, které dnes sídlí nedaleko. Od roku 2009 má nový depozitář v Praze Stodůlkách, ale pro své expozice by chtělo získat další prostory.
Zdroj: Markéta Horešovská
Vložil: ČTK, 16.03.15 21:50
Návštěvnost: 1971 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.