Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
K úmrtí Michaela Gravese

Počátkem týdne nás zaskočilo předčasné oznámení letošního laureáta Pritzkerovy ceny, jímž se stal devětaosmdesátiletý německý architekt Frei Otto. S touto nečekanou zprávou se pojila smutná skutečnost, že si inženýrský vizionář Frei Otto nebude moci prestižní ocenění osobně převzít.
Jen o několik dní později se musel architektonický svět smířit s další ztrátou významné osobnosti. Ve čtvrtek 12. března 2015 ve věku osmdesáti let zemřel ve svém domě v Princetonu nejvýraznější představitel postmoderny a jeden z členů legendární 'Newyorské pětky'.
Michael Graves studoval na universitě v Cincinnati a na Harvardu, kde získal v roce 1959 magisterský titul z architektury. Následně obdržel dvouleté stipendium k pobytu na Americké akademii v Římě. Po návratu do Ameriky založil v Princetonu roku 1954 vlastní praxi a současně začal vyučovat na místní univerzitě.
Michael Graves byl jedním z členů tzv. Newyorské pětky (The New York Five), která se v 60. letech pokoušela o navázání a novou interpretaci meziválečného modernismu. V 70. letech se však zařadil po bok Roberta Venturiho a v postmoderním opojení setrval až do konce své profesní kariéry, která byla v roce 2003 přerušena infekčním onemocněním míchy a Gravesovým upoutáním na invalidní vozík. V roce 2012 Graves získal Driehausovu cenu za klasickou architekturu, která je nejvýznamnějším oceněním pro současné tradicionalistické architekty.
Vedle 350 staveb realizovaných převážně na americkém území ovlivňují každodenní život mnoha lidí po celém světě Gravesovy designové předměty, kterých navrhl pro domácnosti i kanceláře více než 2000 druhů.

Více informací >
Autor: Petr Šmídek, 15.03.15 07:55
Návštěvnost: 2213 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Související architekti
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.