Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Národní galerie vypsala mezinárodní konkurz na ředitele sbírek

Praha - Národní galerie v Praze (NG) vypisuje výběrová řízení na pozice ředitelů Sbírky starého umění, Sbírky umění 19. století a Sbírky moderního a současného umění. ČTK to dnes řekla mluvčí NG Šárka Pleslová. Bývalé ředitele těchto sbírek ředitel NG Jiří Fajt odvolal loni v prosinci.
    Jejich nástupci doplní pětici šéfů všech sbírek NG a ve spolupráci s Fajtem a hlavním kurátorem Adamem Budakem se budou podílet na restartu NG s ambicí dosáhnout postavení špičkové muzejní instituce v mezinárodním kontextu, stojí v inzerátu na obsazení ředitelských míst. Jiří Fajt sliboval, že nové ředitele sbírek bude hledat mezinárodním konkurzem - přihláška do prvního kola musí obsahovat životopis i motivační dopis v anglickém jazyce, v angličtině musí být i seznam publikační činnosti, seznam realizovaných vědecko-výzkumných a výstavních projektů.
    V inzerátu dále stojí, že NG hledá silné osobnosti schopné přinášet vlastní podněty a zároveň spolupracovat na koncepci tvorby, ochrany a prezentace sbírkových fondů. Posouzením uchazečů bude pověřena komise odborníků, její složení zatím zveřejněno není. Podrobné informace k výběrovému řízení jsou na webu Národní galerie v Praze. Fajt již dříve uvedl, že mezinárodním konkurzem chce v budoucnu obsadit i místa kurátorů, jejichž počet má být proti současnosti zhruba poloviční.
    Historik umění Jiří Fajt nastoupil do čela NG loni v červenci a personální obměnu nejvyššího vedení avizoval od začátku svého působení. V září se funkce šéfkurátora ujal renomovaný kurátor Adam Budak. V prosinci Fajt odvolal ředitele tří zmíněných sbírek; v NG je ještě Sbírka orientálního umění a Sbírka grafiky a kresby. Tři odvolaní ředitelé Vít Vlnas, Šárka Leubnerová a Helena Musilová se veřejně proti Fajtově kroku bránili. Uváděli, že je v danou chvíli jejich odvolání bezdůvodné a děje se uprostřed úspěšných výstav a bez toho, že by měl za ně Fajt adekvátní náhradu.
    Jiří Fajt ale řekl, že s Vlnasem se na odchodu z NG ke konci roku dohodl už v červenci. Domluvili se podle něj na spolupráci na některých krátkodobých projektech. Na výměně Musilové se shodl s Adamem Budakem. Fajt tvrdí, že před svým rozhodnutím posuzoval výstavní a publikační činnost sbírky moderního umění, návštěvnost krátkodobých výstav i koncepci a výstavní dramaturgii. Ředitelce Sbírky umění 19. století Fajt nabídl místo kurátorky, která ho ale nepřijala. Jednou z věcí, kterou Fajt po svém nástupu kritizoval u kurátorů i vedoucích pracovníků NG, bylo přílišné sepětí s trhem, tedy především honorované vypracovávání posudků uměleckých děl prodávaných v aukcích.
Autor: ČTK, 02.03.15 22:40
Návštěvnost: 1623 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Červenec 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.