Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Plzeň připravuje kreativní inkubátor na podporu designu i módy

Plzeň - Plzeň připravuje kreativní inkubátor, který funguje v některých západoevropských městech. V Česku jde o výjimečný projekt, jehož cílem je podpora tvůrčích osobností regionu, které se věnují například designu, software či módě. Podobný záměr má také Brno. ČTK to dnes řekl primátor Martin Zrzavecký (ČSSD). Podle něj by bylo vhodné inkubátor umístit do bývalých kasáren Světovar, kde město loni zastavilo projekt kulturní fabriky a pro areál hledá využití.
    "Máme velkou možnost jako jedno z mála měst čerpat na inkubátor dotace," uvedl. Plzni podle primátora velmi pomohlo, že má 20 let podnikatelský inkubátor na podporu standardních oborů a postavila a zaplnila inovativními firmami tři etapy vědeckotechnologického parku. Navíc Západočeská univerzita otevřela čtyři nová výzkumná centra.
    "Chceme podpořit podnikání ve městě, vytvoříme občanům lepší prostředí a pracovní příležitosti, zůstanou tu nejkvalitnější lidé po studiu a Plzeň se tak dostane na vyšší úroveň," uvedl šéf městského útvaru koordinace evropských projektů Erich Beneš. Podobně jako vědeckotechnologický park nebude potřebovat dotace od města.
    Podle Zrzaveckého by měl být inkubátor ve Světovaru. "Jinak je jeho využití v nedohlednu," řekl. Radnice bude ještě jednat o tom, aby byl v bývalém depu MHD, což navrhl tým kolem Evropského hlavního města kultury. "Jestliže pro Světovar nemám využití, tak to raději budu dělat tam," uvedl primátor. Z operačního programu by bylo možné podle Beneše získat peníze na rekonstrukce budov Světovaru, ale musí se zpracovat, podobně jako u vědeckého parku, velmi kvalitní projekt.
    Inkubátory podpoří evropský operační programu PIK (Podnikání, inovace, konkurenceschopnost) na rozvoj drobného a středního podnikání. První peníze bude možné čerpat v roce 2016.
    Inkubátor naváže na obory, které se v Plzni studují. "Nejde tedy jen o kulturu, ale o tvůrčí průmysly, jako je design, počítačové programy a grafiku, ale také o módní průmysl, podobně jako v Miláně, které se díky podpoře města a státu stalo mekkou moderního odívání," uvedl zmocněnec města pro spolupráci s EU Petr Osvald.
    V inkubátoru budou dílny i prostory k pronájmu se službami. Naváže na podporu technického vzdělávání a je zahrnut ve strategii ITI (integrované teritoriální investice) jako součást podpory technického rozvoje Plzeňska. Podle Beneše nelze konkurovat Číňanům v ceně práce, ale přidanou hodnotou regionu může být kreativita. "Tedy nejen to, jak vyrobit šroubek, ale také o tom, jak má vypadat, aby se prodal," řekl. Firmy chtějí kreativní obory podporovat. Plzeň už vede vážná jednání o financování inkubátoru. Město navázalo kontakt s Janem Mühlfeitem, který se po odchodu z Microsoftu věnuje začínajícím inovativním firmám.
Zdroj: Václav Prokš
Vložil: ČTK, 08.01.15 14:55
Návštěvnost: 1848 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.