Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
kruh podzim 2014: Švýcarsko-česká inspirace

Sdružení Kruh a Fakulta architektury na ETH Vás zvou na cyklus přednášek významných švýcarských architektů do pražského kina Světozor

"Švýcarsko-česká inspirace"

Po úspěšném jarním cyklu přednášek, kdy byl sál Světozoru i Právnické fakulty beznadějně zaplněn veřejností i studenty architektury pokračuje o.s. KRUH v reflexi aktuálních tendencí ve švýcarské architektuře - dlouhodobě jedné z nejinspirativnějších architektur v Evropě. Publiku ji opět zprostředkují výrazné osobnosti z řad architektů a teoretiků prestižní ETH v Curychu. Projekt navazuje na úspěšné cykly představující architekturu jednotlivých evropských zemí – cyklus francouzský, španělský a holandský.

Přednášky se konají od října do prosince vždy první čtvrtek v měsíci, jsou zdarma a simultánně tlumočeny do češtiny. Po každé přednášce bude vždy následující den (pátek) probíhat pracovní skupina s přednášejícími a pozvanými českými odborníky v sídle ČKA.

Říjen / čtvrtek 2. 10. 2014 - Podzimní cyklus uvedou teoretik architektury Laurent Stalder a architekt z Londýna Adam Caruso. Oba spojuje zájem o propojování starého s novým a zájem o kontext. Říjnová přednáška zároveň uvede festival Den architektury, který letos obsahuje přes 100 akcí o architektuře po celé republice.
Laurent Stalder
, profesor historie a teorie architektury na ETH Curych, promluví na aktuální téma současné architektonické teorie i praxe: spojování starého s novým. Řeč bude také o inspirativním architektovi českého původu Miroslavu Šikovi, jednom z nejdůležitějších představitelů a propagátorů kontextuální architektury - tzv. analogické školy se zvýšeným zájmem o práci s obrazy a analogiemi, která vyzdvihuje lokální kontext, jednoduchost, přírodní materiály a spojování nových a starých forem bez vnějších efektů. Přednáška se zaměří také na proměnlivost pojmu autonomie.

Adam Caruso, významný londýnský architekt a profesor architektury na ETH Curych, se bude ve své přednášce Klam modernismu zabývat rozdílem mezi ortodoxním modernismem a moderní architekturou, která se snaží reagovat na současnou kulturu v celé její šíři.

Adam Caruso se svým studiem Caruso St John stojí za řadou pozoruhodných veřejných i soukromých staveb. Vyhýbá se modernistickým a historizujícím klišé, má zálibu ve strohosti a "nečasovosti" výrazu. Za realizaci Galerie současného umění ve Walsallu (2000) a "Cihlový dům" v Londýně (2006) byl nominován na Stirlingovu cenu, nejprestižnější britské ocenění pro architekty. Studio Caruso St John je podepsáno i pod modernizací Tate Britain (2006-2013).

Listopad / čtvrtek 6. 11. 2014 - představí se architekt  Andrea Deplazes a uznávaný statik Joseph Schwartz

Oceňovaný architekt Andrea Deplazes, profesor architektury a konstrukce na ETH Curych, je mj. autorem uznávané "bible" architektů o konstruování staveb (Architektur konstruieren: Vom Rohmaterial zum Bauwerk. Ein Handbuch). Architektura má být podle Deplazese oproštěná od dogmat a individuálního rukopisu, chápe ji jako sled možností a výzev. Se svými studenty navrhl ve švýcarských alpách chatu Monte Rosa - unikátní centrum technologických inovací i úkryt pro horolezce v jednom. Stavba přezdívaná "horský křišťál" se nachází ve výšce 2883 metrů. Není přístupná autem ani lanovkou, spatří ji tedy jen ti nejoddanější fanoušci současné architektury. Deplazes je znám i svými netradičními návrhy domů z různých materiálů, od dřevěných konstrukcí po betonové novostavby.

Joseph Schwartz
je statik a profesor strukturálního navrhování na ETH Curych. Významným architektům pomáhá s realizací jejich vizí. Pracuje například s Christianem Kerezem, který vystoupil na březnové přednášce Kruhu v zaplněném sále pro 700 lidí. Podílel se na mnoha jeho realizacích, například na Kerezově "Domu o jedné stěně" v Curychu (2007). V autorově přednášce Vizualizace vnitřních sil při navrhování konstrukcí se mimo jiné na konkrétních příkladech podíváme, jak vznikají stavby, u nichž nerozeznáme, zda byla první architektova myšlenka nebo konstrukční návrh. Joseph Schwartz publikum zasvěceně provede vývojem vědy o stavebním inženýrství v posledních dvou stoletích i s jejími důsledky pro vzdělávání a praxi.

Prosinec / čtvrtek 4. 12. 2014 - Cyklus uzavře Martino Tattara a Vesna Jovanovic ze STUDIA BASEL. Přednáška bude věnována problémům, které řeší i Praha, a to zastavování volné krajiny.


Studio Basel na ETH, výzkumný institut zaměřený na urbanismus, městské plánování a krajinu, spoluzakládali v roce 1999 i slavní Herzog & de Meuron. Studio Basel se představilo vícekrát také na Bienále architektury v Benátkách, např. s výzkumem o specifičnosti urbanismu švýcarských měst a čím se liší např. od francouzského nebo čínského. Studio Basel zkoumá základní otázky: Co je město, co utváří jeho podobu a kvality? Odhaluje městský "metabolismus" a snaží se přijít na to, jaký má být vztah architektury a urbanismu k současnému městu. 


Architekt Martino Tattara stojí v čele ETH Basel, spoluzaložil v Bruselu studio Dogma a ve své teoretické práci se zabývá vztahem architektury a urbanismu. Publiku představí aktuální projekt Studia Basel Pozor: krajina - o problémech zastavování volné krajiny, spotřeby zdrojů a možných řešeních. Název odkazuje k výzvě "Pozor: Švýcarsko" z roku 1955, kde švýcarští intelektuálové poprvé varovali před nekontrolovaným rozrůstáním okrajů měst. Tento problém je po téměř šedesáti letech stále aktuální, ve Švýcarsku i u nás. Novinkou je, že se podle nového Metropolitního plánu Praha nemá dále rozšiřovat. Zastavovat a zahušťovat se mají napříště nevyužité plochy v širším centru města (Žižkov, Smíchov ad.).

Více informací >
Zdroj: Martina Faltýnová, Kruh
Vložil: Tisková zpráva, 31.08.14 13:10
Návštěvnost: 1860 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.