Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Nástupce "dvojčat" dnes v New Yorku dostal první část špičky

New York - Budova One World Trade Center, která v  New Yorku nahradí "dvojčata" zničená teroristy 11. září 2001, dnes dostala první část špičky. Díky konstrukci, jež ozdobí vrchol mrakodrapu, dosáhne jeho výška symbolických 1776 stop (541 metrů) odpovídajících roku vzniku Spojených států.
    
Dělníci dnes umístili pětimetrový základ špičky. Celkem ji bude tvořit 18 částí. První dnes putovala na vrchol budovy asi tři čtvrtě hodiny. Instalace celé špičky vysoké zhruba 124 metrů by pak měla trvat tři měsíce.
     Špička byla vyrobena v továrně nedaleko kanadského Montrealu. Do New Yorku již připutovalo devět součástí konstrukce, zbytek se na cestu teprve chystá. Dodavatel je kvůli velké váze součástí špičky, která v některých případech činí až 70 tun, musel přepravit po moři na trase dlouhé 1500 námořních mil (2778 km).
     Stočtyřpatrová budova One World Trade Center, jejíž stavbu dlouho komplikovaly spory majitelů pozemku se staviteli, by měla být hotová v roce 2014. Již nyní jde o nejvyšší budovu v New Yorku, která letos v dubnu překonala dosavadní rekordmanku Empire State Building, jež primát držela od zničení dvojčat. Po dokončení se pak stane nejvyšší budovou na západní polokouli a třetí nejvyšší na světě.
     "Tento projekt skutečně nově definoval stavební práce, a to v celosvětovém měřítku. Ať už jde o konstrukci samotnou, či její provedení, anebo logistiku," řekl stanici CBS News vedoucí stavby Steven Plate. "Nezapomínejte na to, že budujeme město ve městě," dodal.
     Na parcele na jižním Manhattanu, kde stávaly dva mrakodrapy Světového obchodního střediska, by mělo být postaveno šest budov. Zároveň zde vzniká dopravní terminál, který propojí hned několik linek metra s podzemní dráhou do New Jersey. Datum dokončení ambiciózního projektu je ale zatím v nedohlednu. Starosta New Yorku Michael Bloomberg již dříve řekl, že záleží zejména na stavu ekonomiky.
     V budovách Světového obchodního střediska v roce 2001 zahynulo 2752 lidí. Pachatelé tehdy unesli celkem čtyři letadla amerických společností. První dva stroje narazily do mrakodrapů Světového obchodního střediska v New Yorku, třetí do budovy Pentagonu ve Washingtonu. Čtvrtý letoun se zřítil nedaleko Pittsburghu. Celkem o život přišlo 2982 lidí, včetně 19 únosců.
Autor: ČTK, 12.12.12 20:35
Návštěvnost: 3434 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.