Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Soutěž na obnovu Bečova zná vítěze, zpřístupní se v roce 2015

Praha - Architektonickou soutěž na obnovu středověkého hradu Bečova nad Teplou vyhrála pražská kancelář MCA atelier. Významná památka ve správě státu se obnovuje dlouhodobě, soutěž byla na celkové řešení záchrany a využití dosud nepřístupné části areálu horního hradu. Výsledky dnes oznámili zástupci Národního památkového ústavu (NPÚ).
    Architektonická soutěž je součástí projektu Bečov nad Teplou - příkladná obnova hradu a přilehlých objektů pro prezentaci památkové péče formou vzdělávacích programů. Jeho cílem je nejen příkladná památková obnova a zpřístupnění hradu, ale také vlastní realizace. Hrady a zámky ve správě NPÚ jsou totiž podle památkářů ideálními modelovými pracovišti, na kterých je možné experimentálně odborné ověřovat postupy a procesy.
    Do soutěže se přihlásilo 16 návrhů, šest z nich porota vyřadila kvůli porušení podmínek. Posuzovala se především komplexní architektonická kvalita návrhů, naplnění principů současné ochrany památek a respektu k autenticitě. Porota ale přihlížela i k ekonomické stránce a zohlednila provozně bezpečnostní parametry.
    Od 16. ledna do 17. února se v Národním technickém muzeu bude konat společná výstava NPÚ a NTM, která kromě soutěžních návrhů představí také nerealizované návrhy význačných českých architektů 19. a 20. století.
    Záchrana a obnova hradu a zámku Bečov bude ukončena v roce 2015 zpřístupněním celého areálu. Podle dřívějších informací má stát zhruba 94,5 milionu korun. V plánu je nyní mimo jiné rekonstrukce Pluhovských domů v areálu horního zámku. Právě tam se přemístí po dokončení oprav rozšířená expozice relikviáře svatého Maura, která je nyní v dolní zámecké budově. Z té zase vznikne klasická expozice s ukázkami dobových interiérů a mobiliáře.
    Bečovský hrad z první poloviny 14. století je unikátním dokladem historické architektury - nebyl ani v době renesance ani baroka přestavěn, jak bylo zvykem, zachoval se tedy prakticky v původní podobě.
Autor: ČTK, 10.12.12 21:55
Návštěvnost: 2528 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.