Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
kruh podzim 2012: In Situ Architectes Paysagistes

Kruh zve na cyklus přednášek o současné architektuře

čt 6. prosince 2012, 19:30

In Situ Architectes Paysagistes

Atelier In Situ Architectes Paysagistes z francouzského Lyonu se specializuje na veřejné prostory a parky. Krom architektů a urbanistů v něm pracují také zahradní architekti a na realizacích atelieru je to znát – povrchy i mobiliář se výborně doplňují s přírodními prvky.

Hlavním tématem jejich přednášky bude řešení nábřeží řeky Rhôny v centru Lyonu, které by se mohlo stát inspirací pro řešení pražských náplavek. Přeměna rhônského břehu na veřejný prostor byla dokončena před čtyřmi lety – do té doby sloužila náplavka především jako parkoviště. Nově vzniklá promenáda pro pěší a cyklisty je pět kilometrů dlouhá, protíná celé centrum města a spojuje dva největší městské parky. Pro srovnání – pražské Rohanské nábřeží od vyšehradské skály k Mánesu má asi 1,5 km.

Linearita pásu podél řeky Rhôny je rytmizována zastaveními, která nabízejí nejrůznější způsoby využití volného času pro všechny generace. Můžete si tu protáhnout tělo, zaplavat v bazénu, hrát si s dětmi, rybařit anebo se jen tak procházet či sedět pod stromem. Architektura je spíše nenápadná, k sezení slouží jednoduché kamenné bloky, schůdky, rampy nebo zídky oddělující hřiště, do vody vybíhají dřevěné paluby. Z leteckého pohledu se dnes lyonská náplavka jeví jako zelená stuha – přestože se nejedná o park, hrají zde rostliny klíčovou roli. Vysazeny jsou převážně místní druhy rostlin – vrby, v nižším patře pak nejrůznější trávy a volně rostoucí byliny.

Lyonský ateliér In Situ vede architekt Emmanuel Jalbert, jeho spolupracovníci jsou převážně mladí architekti, urbanisté a krajináři. Atelier se zaměřuje především na veřejná prostranství - náměstí, parky, úpravy ulic, veřejná schodiště a další městské prostory. Ve svých projektech se snaží propojit přírodní a kulturní složky a sladit paměť místa se současnými přístupy v navrhování.

Francouzský institut v Praze, Štěpánská 35, Praha 1

vstupné 80Kč /50 Kč studenti
přednáška je ve francouzštině a bude tlumočena do českého jazyka
publikace, trička a tašky Kruhu jsou při přednáškách v prodeji za výhodnou cenu

přednášky se konají každý první čtvrtek v měsíci

partneři: Ministerstvo kultury ČR, Škola architektury AVU Praha, Francouzský institut v Praze
projekt podpořili: Konsepti, Magistrát hl.m. Prahy, MDA Praha s.r.o., Metrostav a.s., Sipral a.s.
mediální partneři: Era 21, Radio 1, archiweb.cz, Kulturní čtrnáctideník A2

Občanské sdružení Kruh pořádá od roku 2001 veřejné akce a přednášky zaměřené na současné dění v architektuře. Cílem přednášek a diskusí je zprostředkovat dialog o kvalitní české i světové architektuře a o architektonické tvorbě širším vrstvám veřejnosti - tj. i mimo úzký okruh odborníků a studentů architektury. Kruh již uspořádal více než sto přednášek významných i začínajících českých a zahraničních architektů a teoretiků architektury, dva filmové festivaly o architektuře a výstavu Povolání: architekt(ka). Pravidelně vydává sborníky Textů o architektuře. Občanské sdružení Kruh je také iniciátorem celorepublikového festivalu Den architektury, jehož druhý ročník se uskutečnil letos v září.
Zdroj: Kruh
Vložil: Tisková zpráva, 30.11.12 00:10
Návštěvnost: 3119 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Související ateliéry
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Červenec 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.