Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
K úmrtí Gae Aulenti

Stěžejní dílo italské architekty tvoří postmoderní přestavba pařížského nádraží Gare d´Orsay na muzeum se stálou sbírkou francouzských mistrů druhé poloviny 19. století. Tímto dílem, které dokončila v polovině 80. let minulého století, si zasloužila mezinárodní pozornost a okamžitě získala další zakázky na muzejní přestavby. V letech 1985-92 přebudovala barcelonský palác Montjuic na Katalánské národní umělecké muzeum. Za svoji tvorbu získala v roce 1991 jako první žena nejvyšší japonské ocenění Praemium Imperiale.
Gaetana Aulenti se narodila roku 1927 v Palazzolo dello Stella nedaleko Udine. Po vystudování architektury  na milánské polytechnice v roce 1954 se kromě architektonické praxe věnovala také umění, designu a scénografii. V následujících letech 1955-65 pracovala jako grafička a redaktorka renomovaného časopisu Casabella. V 60. letech pak působila jako vědecká pracovnice na architektonických univerzitách v Milánu a Benátkách.
Nekonečný výčet jejích prací ji řadí mezi nevýznamnější a nejvšestranější italské umělkyně 2. poloviny 20. století. S enormním citem dokázala pracovat při přestavbách historických budov. Navrhovala výstavní expozice pro pařížské Centre Pompidou, benátský Palazzo Grassi či firmy Christian Dior nebo Olivetti. Pro milánskou La Scala a vídeňskou Staatsoper navrhovala jevištní scény.
Gae Aulenti zemřela v Milánu 1. listopadu 2012 ve věku 84 let.

Autor: Petr Šmídek, 02.11.12 16:40
Návštěvnost: 1519 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Související architekti
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Červenec 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.