Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Výzkum zaniklé rotundy v Brně na Vídeňské pokračuje

Brno - Archeologové budou ještě měsíc pokračovat ve výzkumu v  brněnské Vídeňské ulici, kde našli základy zaniklé románské rotundy z poloviny 11. století. Je jedním z nejstarších církevních objektů na Moravě. K minulosti stavby jsou ale četné nezodpovězené otázky. Snad pomůže nadcházející výzkum v  nejnižší části základů, řekl dnes ČTK vedoucí výzkumu David Merta ze společnosti Archaia.
    
Nález rotundy je podle odborníků vědeckou senzací. Patří k  důležitým církevním stavbám z nejstaršího období moravských dějin. K nim se vedle trojlodní baziliky velkomoravského hradiště Valy na Hodonínsku řadí také rotunda svaté Kateřiny ve Znojmě a rotunda Panny Marie na Starém Brně.
     Komu byl zasvěcen nově nalezený objekt a jak vlastně vypadaly jeho interiéry, to se vědci pokoušejí zjistit. Nově objevená rotunda ležela poblíž hradu některého z údělných brněnských knížat.
     Nic nenasvědčuje tomu, že by vyhořela nebo byla násilně stržena. "Domníváme se, že centrum města se později přesunulo do současné polohy, tedy pod vrch Petrov. Důsledkem toho rotunda již koncem 11. století zanikla," zdůraznil archeolog.
     Z budovy se zachovaly její základy, kusy malty, střepy po keramice a na místě se našlo i  několik nástrojů. U rotundy objevili archeologové hřbitov s asi 50 ostatky.
Zdroj: Vladimír Klepáč
Vložil: ČTK, 09.11.12 14:50
Návštěvnost: 7100 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.