Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Komise posoudí rozhodnutí ohledně domu na Václavském náměstí

Praha - Rozkladová komise ministerstva kultury (MK) má posoudit, jestli bylo nedávné rozhodnutí úřadu neprohlásit dům na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice za kulturní památku zákonné. Podle ministryně kultury Aleny Hanákové (TOP 09 a STAN) má zhodnotit i to, zda bylo rozhodnutí dostatečně odůvodněno, uvedlo dnes ministerstvo na svém webu. Majitel chce dům zbourat a na jeho místě postavit jiný.
    MK tak o osudu domu bude rozhodovat již poněkolikáté, rozkladová komise se bude případem zabývat podruhé. Pro investora dnešní rozhodnutí znamená, že ve chvíli, kdy rozkladová komise zahájí své přezkumné řízení, vztahuje se na dům ochrana, jakoby by byl památkou, řekla ČTK mluvčí MK Markéta Ševčíková.
    "Developer projektu, společnost Flow East, si nepřeje komentovat záležitosti, které se zdají být interní věcí ministerstva kultury," řekla ČTK jeho mediální zástupkyně Tereza Procházková.
    Když byl loni záměr investora s domem zveřejněn, vyvolal nesouhlas některých odborníků na památkovou péči, proti projektu se i demonstrovalo. MK letos dvakrát dostalo návrh na prohlášení domu za památku. Na základě toho prvního úředníci příslušné řízení nezahájili, v dubnu se podnětem začali znovu zabývat a řízení zahájili. V září rozhodli, že dům památkou není.
    Hanáková dnes ale požádala rozkladovou komisi, aby zjistila, zda neprohlášení domu za kulturní památku je v souladu s právními předpisy. Také ji zajímá, jestli nemohl být poškozen veřejný zájem na ochraně kulturního dědictví.
    Památkový odbor MK ve svém rozhodnutí uvedl, že ačkoli "architektonická a urbanistická kvalita budovy významně nepřevyšuje produkci své doby, je nesporná a má své místo v prostředí Pražské památkové rezervace". Památkáři konstatovali, že není možné ani na tyto průměrné historické stavby pohlížet jako na zbytné, které mohou kdykoli uvolnit místo komerční novostavbě.
    Za památku ale dům neprohlásili, protože nechtěli, aby "důsledky závažných právních vad" stanoviska pražských památkářů "hojilo nadhodnocení kvalit předmětného domu".
    Zbourat dům v památkové rezervaci umožnil loni památkový odbor magistrátu. Památkáři z ministerstva kultury sice shledali jeho stanovisko jako nezákonné a o půl roku později ho zrušili, to bylo ale pozdě, protože tak lze učinit jen do dvou měsíců.
    Rozkladová komise ministerstva kultury proto toto rozhodnutí ministerských památkářů doporučila zrušit, neboť majitel domu už půl roku počítal s rozhodnutím magistrátu a jeho ministerské zrušení by mohlo údajně ohrozit jeho investici. Tehdejší ministr kultury Jiří Besser (TOP 09 a STAN) stanovisko komise potvrdil.
Autor: ČTK, 06.11.12 20:05
Návštěvnost: 2824 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.