Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Policie stíhá předsedu soudu v Brně kvůli stavbě areálu justice

Brno - Policie obvinila v těchto dnech předsedu Krajského soudu v Brně Jaromíra Pořízka kvůli výstavbě nového brněnského justičního areálu. ČTK to dnes řekla mluvčí soudu Miroslava Sedláčková. Z jakého konkrétního trestného činu je Pořízek obviněn, neuvedla. Pořízek považuje obvinění podle ní za absurdní. Informoval již o něm ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS). Projektu výstavby justičního areálu, jenž přišel na dvě miliardy korun, se vytýká velké předražení.
    Pořízkovou kauzou se zabývá Krajské státní zastupitelství v Ostravě. Předseda soudu k věci řekl, že jeho obvinění je "šité horkou jehlou", uvedla Sedláčková. V minulosti opakovaně vinu v souvislosti s projektem nového justičního areálu popřel.
    Ministr Blažek může nyní Pořízka dočasně zbavit výkonu funkce předsedy soudu, a to až do uzavření celé trestní kauzy.
    Justiční areál zahrnuje budovu, v níž sídlí Městský soud Brno a Okresní soud Brno-venkov. Jeho součástí je také druhý objekt, v němž působí brněnské městské státní zastupitelství společně se státním zastupitelstvím pro okres Brno-venkov.
    V roce 2005 se předpokládalo, že stavba komplexu přijde na 805 milionů korun, po přesném vyčíslení nákladů cena vzrostla na 1,674 miliardy korun. Tuto investici schválilo i ministerstvo spravedlnosti. Celkové náklady byly ale 1,938 miliardy korun. Tato částka zahrnuje stavbu budov i s jejich vybavením.
    Pořízek v minulosti upozorňoval na to, že změna nákladů v projektu je komentována špatně. Podle něj sice vzrostly z původních 800 milionů na téměř dvě miliardy, ale při stanovení prvotní částky nebyly známy všechny údaje z dokumentace, například napojení na dopravní infrastrukturu či na sítě.
    V původním zadávacím řízení se také nepočítalo s tím, že se do nového areálu přestěhuje Okresní státní zastupitelství Brno-venkov. Pořízek je nyní stíhán podle dostupných informací pro pochybení spojená se stavbou budovy pro státní zástupce.
    Finanční ředitelství Brno před časem rozhodlo, že v celém projektu nastalo pochybení, a Krajskému soudu Brno udělilo pokutu. Zjistilo sice pochybení, ale administrativní. Krajský soud by za ně měl vrátit do státního rozpočtu dvě miliardy korun, tedy v podstatě celou částku, která byla v projektu justičního areálu proinvestována. Komplex ale už stojí a slouží svým účelům.
Zdroj: Vladimír Klepáč
Vložil: ČTK, 01.11.12 21:15
Návštěvnost: 2313 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Červenec 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.