Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Nová lanovka na vrcholu Sněžku je hotová, buduje se stanice

Pec pod Sněžkou (Trutnovsko) - Na Sněžce v Krkonoších dělníci dokončili stavbu technologického zařízení lanovky v horní stanici. Pokud počasí dovolí, chtěli by ještě pokračovat ve stavbě samé ocelové konstrukce stanice. V ní bude koncová točna lanovky schovaná. Původní třítýdenní zpoždění na horní stanici se stavbařům i díky příznivému počasí uplynulého týdne podařilo dohnat. ČTK to řekl generální ředitel stavební firmy BAK Trutnov Dušan Čížek. Stavba lanovky naplno začala letos na jaře, do provozu má jít na jaře 2014.
    Stavba horní stanice původně nabrala zpoždění kvůli problémům s jejím založením ve zvětralé hornině. Materiál na stavbu firma BAK dopravuje vrtulníky, které budou moci při příznivém počasí létat do konce listopadu. Na horním úseku jsou již také odstraněné betonové patky původních sloupů.
    Aktuální počasí stavbě nepřeje. Páteční studená fronta na Sněžku přinesla sněžení, silný vítr a pokles teplot k minus deseti stupňům Celsia.
    Po zářijovém zastavení staré lanovky dělníci také zbourali mezistanici na Růžové hoře a začali budovat základy a konstrukci nové stanice. Mírné zpoždění má kvůli náročnému lámání základů ve skále stavba nové dolní stanice, která bude posunutá blíže k Peci pod Sněžkou. "Toto zpoždění doženeme, protože na dolní stanici se bude moci pracovat i v zimě. Nyní tam děláme základovou desku," řekl Čížek. Na ostatních částech lanovky se práce po zimní přestávce naplno rozběhnou na jaře.
    Nová lanovka za asi 300 milionů korun bude mít místo dosavadních otevřených sedaček pro dva pasažéry komfortnější kabinky. Hodinová kapacita lanovky zůstane na 250 lidech, měla by však lépe odolávat větru. Služeb staré lanovky z roku 1949 každoročně využívalo přibližně 200.000 a až na Sněžku vyjela asi polovina z nich. Investorem lanovky je město Pec pod Sněžkou, které na stavbu získalo dotaci z fondů EU.
Zdroj: Zdeněk Rychtera
Vložil: ČTK, 28.10.12 16:00
Návštěvnost: 3058 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.