Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
V Květné zahradě v Kroměříži bude zprovozněno Foucaltovo kyvadlo

Kroměříž - V Květné zahradě v Kroměříži bude od pátečního odpoledne opět zprovozněno Foucaltovo kyvadlo. Návštěvníci si tak budou moci po opravě znovu prohlédnout pokus, který potvrdí, že Země se skutečně otáčí kolem své osy. ČTK to řekla mluvčí kroměřížského pracoviště Národního památkového ústavu Dagmar Šnajdarová.
    
Dominantou Květné zahrady je zahradní pavilon - Rotunda, do jejíhož středu Foucaltovo kyvadlo v roce 1908 instaloval kroměřížský gymnaziální profesor František Nábělek. Kyvadlo je těžké 30 kilogramů a visí na struně dlouhé 25 metrů. "Letos v květnu muselo být odinstalováno a svěřeno odborníkům na restaurování," uvedla Šnajdarová.
     Foucaltovo kyvadlo je pojmenované po francouzském fyzikovi Jeanovi Bernardovi Léonovi Foucaltovi (1819 - 1868) a představuje důležitý experiment, který potvrzuje, že planeta Země se otáčí kolem své osy. První pokus s kyvadlem provedl Foucalt v roce 1851 v pařížském Pantheonu. Již tehdy bylo známo, že se Země otáčí, Foucaultovo kyvadlo však bylo prvním jasně viditelným důkazem a způsobilo tak velkou senzaci v odborných kruzích i u široké veřejnosti.
     Foucaultovo kyvadlo je konstrukčně velmi náročné, protože i malá nepřesnost může způsobit další odchylky roviny kyvu, které pak převládnou nad vlivem zemské rotace. Kritické je také samotné spuštění kyvadla. To se dělá přepálením lanka, které drží kyvadlo ve výchozí poloze, čímž se zabrání nechtěným pohybům kyvadla do stran.
Autor: ČTK, 22.10.12 14:25
Návštěvnost: 3615 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Červenec 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.