Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Praha 6 připomene 80. výročí výstavy architektury na Babě výstavou

Praha - Dnes začíná výstava architektury Osada Baba 1932, která je připomínkou 80. výročí výstavy architektury na Babě. Reflektuje významný architektonicko-stavební počin třicátých let 20. století - výstavu nových forem bydlení Osada Baba 1932.
     "Výstava konaná v roce 1932 byla tak mimořádná, že podnítila mnoho generací pedagogů, studentů, architektů, stavařů a památkářů fenomén Osady Baby dále studovat, připomínat a rozvíjet. Dokladem toho je i dnešní vernisáž," uvádí starostka Prahy 6 Marie Kousalíková. Vernisáže se dále zúčastní prof. Petr Ulrich z Fakulty stavební ČVUT, který je zároveň spoluautorem publikace Osada Baba - plány a modely.
     Tehdejší výstava Svazu československého díla, její náplň i uspořádání je dodnes inspirující a ojedinělá. Domy nebyly vystavovány jako objekty technické nebo architektonické nabídky, ale jako živoucí organismy - domy konkrétních majitelů, konkrétních uživatelů. 
     Pro tento záměr byl nalezen pozemek Na Babě v Praze 6 (dříve Prahy XIX) na místě předurčeném pro bytovou výstavbu existujícím regulačním plánem. V roce 1929 vypracoval architekt, výtvarník, urbanista a čestný občan Prahy 6 in memoriam Pavel Janák novou úpravu regulačního plánu, která byla po obtížnějších jednáních nakonec potvrzena. Při této změně byly uplatněny méně hluboké a menší parcely, které předpokládaly střídavé umístění podélně řešených rodinných domů s tím, že na jižní straně byly domy maximálně otevřeny velkými a širokými okny. To umožňovalo nejen maximální proslunění bytů, ale i excelentní výhled.
     Výstavba na rozdíl od podobných akcí v ostatních zemích nebyla financována státem, městem ani jinou organizací, ale hradili ji soukromí stavebníci, odpovědní za provedení a realizaci domu. 
     Osada Baba 1932 nabízí pohled na všech 33 modelů objektů postavených na Babě. U každého modelu návštěvníci naleznou informační panel se jmény architektů i investorů. Výstavu doprovází dobové fotografie. "Zájem o výstavu otevřenou v září před osmdesáti lety byl obrovský a musela být dokonce o měsíc prodloužena. Věřím, že i tato nynější výstava se setká s dobrým a živým ohlasem společnosti," říká starostka.

Výstava bude k vidění 24 hodin denně od 25. 9. - 30. 11. 2012 v galerii Chodník ve Skleněném paláci na náměstí Svobody.
Zdroj: ÚMČ Praha 6
Vložil: Tisková zpráva, 24.09.12 21:20
Návštěvnost: 2870 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Červenec 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.