Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
ZČU staví v Plzni centrum výzkumu a vzdělávání za 1,6 miliardy

Plzeň - Fakulta aplikovaných věd Západo- české univerzity v Plzni začala v univerzitním areálu na Borských polích budovat dvě vědecká a vzdělávací centra za více než 1,6 miliardy korun. Výzkumné centrum NTIS - Nové technologie pro informační společnost a Centrum technického a přírodovědeckého vzdělávání a výzkumu - patří k největším investicím v historii univerzity. Podpořila je EU a budou otevřené do konce roku 2014. Představují zcela novou etapu univerzity; změní nejen tvář části Plzně, ale především významně zvýší potenciál univerzity i celého regionu, řekla ČTK rektorka ZČU Ilona Mauritzová.
     
"Cílem projektu NTIS je výstavba a vybavení nového výzkumného pracoviště na vysoké evropské úrovni ale zejména vybudování týmů pro výzkum a vývoj zaměřený na dva směry - informační společnost a materiálový výzkum," řekl ředitel projektu Pavel Novák. NTIS za více než jednu miliardu korun obsadí vyšší šestipodlažní budovu, která bude mít 12.000 m² užitných laboratoří a kanceláří. V centru najde od roku 2015 práci 180 lidí. Téměř 160 z nich budou výzkumníci, zbytek management a technici. Část vědců musí ještě nabrat z fakulty, jiných ústavů a firem.
      Třetina z miliardy korun půjde na vlastní stavbu, přístrojové vybavení bude stát přes 200 milionů Kč. Zahrnuje pět klíčových přístrojů až za desítky milionů korun. Například skenovací elektronový mikroskop s vysokým rozlišením a vakuové komory s plazmovými zdroji. Významná část peněz půjde na nastartování práce výzkumných týmů. Ty už na fakultě pod jednotlivými katedrami fungují a mají řadu referencí od firem z oblasti energetiky, strojírenství a lékařství. Postupně se ale budou rozrůstat a od roku 2015 se musí finančně osamostatnit.
      Centrum technického a přírodovědeckého vzdělávání a výzkumu za více než 530 milionů korun bude mít čtyři podlaží s 10.000 m² užitných prostor. Půjde o  kanceláře, zázemí pro pedagogy a výukové laboratoře. Centrum bude sloužit pro vzdělávání studentů fakulty aplikovaných věd, v největší míře pro magisterské a doktorské studijní programy. Doktorandů má fakulta přes 220. Jejich následné uplatnění bude jak v projektu NTIS, tak i ve výzkumu v podnicích a dalších ústavech.
      Samotné stavby přijdou na více než půl miliardu korun. Obě centra budou propojeny a budou mít společné prostory.
      Pro univerzitu to podle rektorky znamená mimořádnou příležitost zařadit se mezi evropskou špičku v  oblasti výzkumu a vývoje. "Zásluhou projektů budeme mít kvalitní zázemí pro výchovu uplatnitelných absolventů, nejen pro výzkumnou a vývojovou základnu fakulty, ale také pro pokrytí požadavků průmyslu a institucí v regionu," dodala.

Zdroj: Václav Prokš
Vložil: ČTK, 16.09.12 16:50
Návštěvnost: 3307 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.