Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Radnice ve Svitávce potřebuje více peněz na Löw-Beerovu vilu

Svitávka (Blanensko) - Radnice ve Svitávce na Blanensku, která sídlí v historické Löw-Beerově Velké vile, v uplynulých deseti letech investovala do obnovy tohoto objektu tři miliony korun. Na obnovu této památky by potřebovala více peněz, ale dotační programy jsou omezené. Ročně dává na budovu čtvrt milionu korun, řekl dnes ČTK starosta Martin Cetkovský (ODS).
     "Naše Löw-Beerova Velká vila je sice na seznamu památek, přes veškeré úsilí se nám ale daří na její obnovu každý rok získat několik desítek tisíc korun," uvedl starosta.
     Rekonstrukce je proto postupná a pomalá. Letos budou opravy pokračovat obnovou štuk, statickým zajištěním balkonu a pracemi v  Malém sále, v němž jedná zastupitelstvo. V dalších letech bude nutné zajistit opravu střechy, což bude náročné.
     Löw-Beerové patřili k nejvýznamnějším židovským rodinám na Moravě. Ve Svitávce postavili v roce 1858 továrnu na zpracování vlny. Podnik v roce 1906 zaměstnával 1600 lidí. Löw-Beerové tak získali peníze na stavbu dvou honosných vil. Většina členů rodu zemřela za druhé světové války v koncentračních táborech. Ve Velké vile sídlí radnice, Malá vila je soukromou rezidencí.
     Další rezidenci měla rodina v Brně. Jihomoravský kraj ji chce nyní obnovit za 65 milionů korun. Rád by v ní vytvořil expozici o  této slavné rodině, secesním slohu a textilním průmyslu v Brně.
Zdroj: Vladimír Klepáč
Vložil: ČTK, 03.09.12 15:35
Návštěvnost: 3051 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.