Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Šumné stopy Bedřicha Feuersteina - pozvánka na komponovaný večer

Výstava a komponovaný večer věnovaný architektu Feuersteinovi

V letošním roce si připomínáme výročí 120 let od narození a 76 let od úmrtí architekta Bedřicha Feuersteina. K této příležitosti Galerie J2 připravila exteriérovou výstavu 120 | 76 | Bedřich Feuerstein | 1892–1936. K vidění je na plotě nymburského gymnázia, tedy u budovy, v níž Bedřich Feuerstein maturoval v historicky prvním ročníku této školy. Druhé, totožné vyhotovení výstavy je instalováno na hřbitovní zdi u krematoria, které je jednou z pouhých dvou architektonických realizací Bedřicha Feuersteina u nás.


Na výstavu naváže komponovaný večer s režisérem Radovanem Lipusem, architektem Davidem Vávrou a historičkou umění a japanoložkou Helenou Čapkovou, autorkou připravované monografie, který se uskuteční 13. září v budově gymnázia. Jeho součástí bude projekce dokumentu České televize z cyklu Šumné stopy věnovaný Bedřichu Feuersteinovi. Podávat se bude japonský čaj.


120 | 76 | Bedřich Feuerstein | 1892–1936

exteriérová výstava u nymburského krematoria a gymnázia 

připomínka výročí 120 let od architektova narození a 76 let od jeho úmrtí

květen–říjen 2012 | krematorium: 50°10'54.680", 15°1'31.322" | gymnázium: 50°11'25.846", 15°2'32.090"Šumné stopy Bedřicha Feuersteina

komponovaný večer za účasti vážených hostů:

- historičky umění a japanoložky Heleny Čapkové, Waseda University Tokio

- režiséra Radovana Lipuse a architekta Davida Vávry

přednáška a projekce dokumentu České televize z cyklu Šumné stopy

13. září v budově gymnázia od 19 hodin | vstup volnýpořádá galerie J2 -- nezávislá nezisková občanská iniciativaBedřich Feuerstein

Architekt, scénický výtvarník, malíř a esejista světového rozhledu a mimořádných uměleckých kvalit, představuje výraznou osobnost české moderní avantgardní architektury a scénografie. Vyrůstal na Loučeni, v roce 1903 nastoupil do prvního ročníku nově otevřené vyšší obecní reálky v Nymburce, na níž maturoval v roce 1910. Vystudoval architekturu na České technice v Praze u Jana Kotěry, soukromě studoval u Josipa Plečnika. V letech 1926–1930 projektoval v Tokiu.


Raná architektonická tvorba Bedřicha Feuersteina byla ovlivněna především kubismem a klasicismem. Smysl pro věcnost ho vedl po roce 1918 k puristickým experimentům vrcholících stavbou krematoria v Nymburce. Nymburská realizace představuje fundamentální dílo českého architektonického purismu a samotný závěr vývoje české kubistické architektury.


V první polovině dvacátých let, především však po návratu z Japonska na počátku třicátých let se Bedřich Feuerstein věnoval scénografii. Navrhoval především pro Národní a Osvobozené divadlo. Malířská tvorba Bedřicha Feuersteina vycházela také z kubismu a purismu. Navrhoval též obálky pro knihy.


K Nymburku a blízkému okolí váže světoobčana Bedřicha Feuersteina jeho dětství, středoškolská studia, realizace budovy krematoria, která představuje zásadní stavbu československé meziválečné architektury, a místo jeho posledního odpočinku na Loučeni.
Zdroj: Jan Červinka / Galerie J2
Vložil: Tisková zpráva, 27.08.12 07:10
Návštěvnost: 4154 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Související architekti
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.