Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Příští léto se otevře turistům opravené jižní křídlo Špilberku

Brno - Příští rok v létě otevře správa brněnského hradu Špilberk pro veřejnost jeho jižní křídlo, které se od loňského ledna opravuje. Náročné práce přijdou na 155 milionů korun a zahrnují i restaurování interiérů. Projekt by měl napomoci k oživení hradu tak, aby byl turistickým lákadlem pro všechny generace, řekl dnes ČTK primátor Roman Onderka (ČSSD). Součástí prací byl také archeologický průzkum. Podle vědců přinesl hned několik překvapení.
     Jižní křídlo je poměrně rozlehlé. Vznikne v něm okružní prohlídková trasa, jejíž součástí budou prostory pro výstavy. Počítá se v něm s vytvořením stálé expozice moderního umění.
     Vznikne nová pokladna a prodej se suvenýry. V plánuje je obnova dříve oblíbené hradní vinárny. V jižním křídle najdou zázemí herci při představeních na nádvoří hradu. Zpřístupněna bude i  jedna z teras, která nabízí pohled na východní část Brna.
     Jižní křídlo i  s východním bastionem hradu potřebovalo obnovu střechy, krovů a vnitřních omítek. Řemeslníci mají před sebou ještě restaurování oken a podlah.
     Práce využili archeologové k prozkoumání stavby. V jejich dlouho nepřístupných místech nalezli zlomky keramiky a honosně zdobených kachlových kamen z období, kdy byl Špilberk rezidencí moravských markrabat z rodu Lucemburků. Ke kuriozitám patří nález proděravělého měděného plechu. S největší pravděpodobností byly jeho části použity ve středověku k výrobě padělků grošů. Jak se na hrad dostal a komu patřil, se neví.
     Stejně neobvyklý je objev vojenských výložek z druhé světové války, kdy hrad sloužil jako kasárna německé armády. Obývali jej i jejich spojenci - vlasovci. Před příchodem Rudé armády na konci války si je některý z nich strhl a ukryl je pod podlahu.
     Špilberk se opravuje dlouhá léta. Obnoveny jsou jeho kasematy, administrativní budova i  většina jeho křídel. Na současné práce získalo Brno, které je vlastníkem hradu, dotaci 42 milionů korun od Evropské unie.
Zdroj: Vladimír Klepáč
Vložil: ČTK, 17.08.12 10:25
Návštěvnost: 3548 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.