Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Asi 50 lidí demonstrovalo proti exšéfovi památkové péče v Praze

Praha - Zhruba 50 lidí se dnes sešlo na pražském Mariánském náměstí u sídla magistrátu, aby vyjádřilo protest proti jmenování Jana Kněžínka šéfem kanceláře památky světového dědictví UNESCO. Kritikům vadí jeho bývalé působení na pozici ředitele odboru památkové péče magistrátu. Protestní shromáždění svolala Česká pirátská strana, přišli například i někteří architekti. Přítomní Kněžínka označili za "hrobaře pražských památek".
     "Jedná se o skutečnou trafiku," řekl ČTK k jeho nové funkci Vítězslav Praks, který zastupoval Piráty. "Stop Kněžínkovi," volali demonstranti. Někteří z nich drželi transparenty, třeba s nápisem "Kněžínkovi Prahu nedáme, radši ji zbouráme".
     Kněžínek, který stojí za některými kontroverzními rozhodnutími, skončil v památkovém odboru v červenci. Pozice týkající se UNESCO byla na magistrátu zřízena nedávno. Kněžínek bude mít za úkol mimo jiné vypracování řídícího plánu Pražské památkové rezervace, který UNESCO požaduje. Podle demonstrantů se tak "kozel stal zahradníkem".
     Přítomní před magistrátem debatovali o několika kontroverzních kauzách, v nichž Kněžínek hrál roli. Patří k nim například sporná rekonstrukce Karlova mostu či rekonstrukce historického domu na Hradčanech, kde má být Knihovna Václava Havla. "Jak mohl Kněžínkův památkový úřad povolit stavbu bazénu v paláci ze 16. století?" tázal se Praks.
     Kněžínka v minulosti kritizoval například Klub za starou Prahu, který hovoří o tom, že se na magistrátu za jeho éry vytvořil klientelistický systém. Rozhodování magistrátních památkářů bylo za Kněžínka mnohdy v rozporu s názorem Národního památkového ústavu (NPÚ), podle Klubu za starou Prahu i s principy památkové péče. Odchod Kněžínka do nové kanceláře UNESCO označuje klub za výsměch.
     Kněžínek pracoval v odboru památkové péče pražského magistrátu deset let. Odbor dává závazná stanoviska například k  tomu, zda mají chystané developerské projekty vliv na Pražskou památkovou rezervaci. Kněžínkovi jeho odpůrci vyčítají to, že prý vycházel příliš vstříc některým investorům a developerům. Kněžínek se proti kritice dlouhodobě ohrazuje. "Napáchal nedozírné škody," namítla dnes na shromáždění architektka Marie Švábová, která hovořila za Asociaci pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR.
     Do 10. srpna se mohou přihlásit do konkurzu ti, kdo by chtěli nastoupit na uvolněné místo ředitele odboru památkové péče po Kněžínkovi.
Autor: ČTK, 08.08.12 23:00
Návštěvnost: 3174 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.