Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
V Benátkách se bouřlivě debatuje o stavbě Cardinova mrakodrapu

Benátky - Plány francouzského módního návrháře Pierra Cardina, který chce v jedné z okrajových čtvrtí Benátek postavit 244 metrů vysoký mrakodrap, vzbuzují mezi obyvateli severoitalského města velké vášně. O  velkolepém projektu za tři miliardy dolarů (asi 63 miliard korun) bude v  nejbližších dnech rozhodovat zastupitelstvo, napsal italský deník Corriere della Sera. Proti stavbě ale vystupuje řada odpůrců, kteří se obávají, že mrakodrap naruší strukturu historického města.
      O stavbě výškové budovy na místě bývalé chemické továrny ve čtvrti Porto Marghera se mluví už několik let, parcela je však stále prázdná. V 69patrovém mrakodrapu nazvaném Palais Lumière (Palác světla) by měl být hotel a také vzdělávací centrum věnované módě a designu.
      Projekt podporuje vedení regionu Veneto, stavba má ale řadu odpůrců. Těm v první řadě vadí, že dům bude vyšší než dosavadní dominanta Benátek - věž chrámu Svatého Marka. "Cardin chce po sobě v Benátkách zanechat svůj podpis. Jeho věž by se ale hodila spíš k šejkům, kteří stavějí stále vyšší mrakodrapy, aby dali na odiv své bohatství. To není nic pro Benátky," tvrdí kunsthistorik Tomaso Montanari, který stojí v čele kritiků.
      Jedním ze sporných bodů je i to, že budova svou výškou překročí hranici 110 metrů, kterou kvůli bezpečnosti leteckého provozu zavedl italský úřad pro civilní letectví (ENAC). To ale příznivci projektu za překážku nepovažují. "Palais Lumière bude kompletně osvětlený a stane se z něj vstupní brána do Benátek. Bude to taková benátská Eiffelova věž," myslí si například předseda regionální vlády v Benátsku (Venetu) Luca Zaia.
      Za projektem rozhodně stojí i Pierre Cardin a jeho spolupracovníci. Pokud by město nakonec stavbě nedalo zelenou, chce Cardin mrakodrap vybudovat jinde.
      Cardin, devadesátiletá legenda módního návrhářství, se v roce 1922 narodil ve vesničce u Benátek. Proto také chce v  regionu investovat. Kromě toho ale dál vede své módní impérium, které ovšem hodlá v blízké budoucnosti prodat za odhadovanou cenu kolem dvou miliard eur.

Autor: ČTK, 21.07.12 11:30
Návštěvnost: 4859 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.