Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Bystřice n. P. chce dotace na hvězdárnu a na oživení Zubštejna

Bystřice nad Pernštejnem (Žďársko) - Radnice v Bystřici nad Pernštejnem chce sehnat dotace na malou hvězdárnu na kopci Hora, kde kdysi stávala šibenice, a také na oživení zříceniny hradu Zubštejn. Oba projekty by měly přispět k rozvoji turistiky. Stály by celkem 30 milionů korun. O podporu na ně teď město požádalo v evropském Regionálním operačním programu. Novinářům to dnes řekl bystřický místostarosta Josef Vojta (SNK).
    Městu už unie slíbila dotaci na velký projekt Centra zelených vědomostí za 150 milionů korun. Otevření rozlehlého areálu s vesnickým skanzenem a moderním ekopavilonem je plánováno na květen 2014. Další chystané projekty by mohly nabídku ještě zpestřit. "Pro turismus by to byla třešnička na dortu a návštěvníky by to tady zase zdrželo trochu déle," uvedl Vojta.
    Oba projekty radnice připravuje přes dva roky, ale dotace na ně zatím nesehnala. První projekt se týká bystřické dominanty - kopce Hora. V místech, kde bývalo popraviště, roste les. "Asi před třemi lety město vypsalo soutěž na využití kopce Hora. Nápadů bylo několik, mezi nimi byla i cesta útrpného práva," přiblížil Vojta.
    Zvítězil návrh mladých architektů na vytvoření malé hvězdárny pro veřejnost. V okolním parku by měly být zajímavé prvky inspirované astronomií, jako jsou sluneční hodiny a otočná lavička nad mapou hvězdné oblohy. Projekt za 15 milionů korun počítá také se vznikem přístupové cesty, odlesněním kopce a s novou výsadbou, v níž nebudou chybět ovocné stromy.
    Srovnatelné náklady má projekt na oživení někdejšího rozlehlého pernštejnského sídla Zubštejn. Na louce u zříceniny by město chtělo mít dvě desítky pevných dřevěných staveb, které budou připomínat středověké předhradí. Sloužit budou i jako zázemí při pořádání festivalů a jiných akcí na hradě. V minulých letech se už bystřická radnice díky dotaci postarala o statické zajištění této zříceniny a o vybudování bezpečného přístupu pro návštěvníky. Těch se na hradě ročně vystřídá skoro 20.000.
Autor: ČTK, 10.07.12 20:00
Návštěvnost: 3102 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.