Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Vítězný projekt muzea umění v Remeši od Davida Chipperfielda

Na konci minulého roku vybrala komise z celkem 139 návrhů čtveřici architektů (X-TU Architects, Kengo Kuma et associates, Dominique Perrault Architecture a David Chipperfield Architects) a vyzvala je, aby dopracovali svoje projekty nového remešského muzea Musése des Baux-Arts, z nichž pak v březnu porotci vybrali vítěze, kterého v polovině května potvrdila také městská rada.
Muzeum, které dosud sídlilo ve starém opatství v blízkosti slavné gotické katedrály, již dlouho nepostačovalo svými kapacitami a návštěvníci mohli ve výstavních sálech spatřit pouhých 7,5% z celkových sbírek. Z toho důvodu se město rozhodlo muzeum přestěhovat do zeleného pásu na místě bývalých hradeb v historické čtvrti Boulingrin. Od Chipperfieldova návrhu se očekává, že vytvoří nepřehlédnutelnou dominantu odpovídající požadavkům muzea pro 21. století, ale zároveň v důstojné podobě vystaví archeologické vykopávky, které byly na budoucím staveništi odhaleny.
Chipperfieldův návrh Musée des Beaux-arts tvoří trojice vzájemně posunutých kvádrů se skloněnou střechou a průsvitnou fasádou. Muzeum má v městském prostředí působit jako „trojlodní objekt“ či „zářivý noční objekt“ ležící v místech římské městské brany Porte Mars. Fasáda spodní části muzea je tvořena obkladem z tenkých průsvitných mramorových desek a horní části tvoří dlaždice z recyklovaného bílého skla. Nad krytými archeologickými vykopávkami vedou dřevěné lávky do vstupního foyer. Depozitáře jsou umístěny ve dvou podzemních podlažích a samotné výstavní sály jsou pak v chronologickém sledu rozmístěny ve třech nadzemních patrech. Podélné výstavní haly jsou libovolně členitelné. Muzejní okruh je doplněn odpočinkovými místnostmi s výhledem na katedrálu a historické město. Převážná část výstavních sálů je opatřena přirozeným světlem: prosklenými stropy v nejvyšším podlaží rovnoměrně dopadá denní světlo a do spodních dvou pater pod ním přichází světlo z boku translucentní fasádou.

Více informací >
Zdroj: World Architecture News
Vložil: Petr Šmídek, 09.06.12 16:05
Návštěvnost: 3482 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.