Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Aj Wej-wej navrhl na dálku Serpentine Gallery Pavilion

foto: Iwan Baan
Londýn - Známá londýnská galerie Serpentine otevřela ve čtvrtek jako každoročně letní pavilón, který tentokrát navrhl zřejmě nejznámější současný čínský výtvarník Aj Wej-wej. Nemohl se otevření zúčastnit, protože je v  Číně obviněn z daňových úniků a nesmí cestovat. Celý projekt připravoval prostřednictvím internetového spojení Skype.
     Přechodný pavilon je pravidelnou letní atrakcí galerie Serpentine v Kensingtonských zahradách vedle Hyde Parku. Navrhuje ho vždy některý současný známý architekt. V roce 2010 to byl Francouz Jean Nouvel, loni Švýcar Peter Zumthor.
     Aj spolupracoval s  architektonickým atelierem Herzog & de Meuron. "Chtěli jsme vytvořit něco, co má pokojný zevnějšek a složitou vnitřní strukturu, jako když archeologové odhalují podzemní stavbu," řekl Aj agentuře Reuters v Pekingu.
     "Ukazuje to, že v architektuře nejde jen o prostor a tvar, ale také o okolnosti, v jakých se nacházíme, o náš duševní stav, o politické pozadí," dodal čtyřiapadesátiletý umělec.
     Aj Wej-wejova stavba má dvě úrovně. Vrchní tvoří oválná ocelová plochá střecha s mělkou vrstvou vody odrážející nebe, která je jen nízko nad trávníkem. Pod ní je prostor vyplněný schody a lavičkami obalenými korkem, kde mohou návštěvníci sedět a bavit se.
     Architekti doufají, že návštěvníky bude prostor mást a bude se jim přitom líbit. "Lidé chodí okolo, sednou si...vyměňují si dojmy, to může dobrá architektura poskytnout," řekl jeden z  architektů Pierre de Meuron.
     S Aj Wej-wejem spolupracovali už na pekingském olympijském stadionu. Nyní pavilon společně připravovali půl roku a s  Aj Wej-wejem komunikovali prostřednictvím Skype.
     "Za takových výjimečných okolností je mimořádně důležité, že jsem jako podezřelý, jako státem podezřelý... užíval moderní technologie, abych mohl spolupracovat s nejlepším architektonickým atelierem," řekl Aj Wej-wej. Připustil ale, že by býval rád přijel na slavnostní otevření pavilonu.

> více informací
Autor: ČTK, 02.06.12 12:50
Návštěvnost: 3785 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.