Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
V Brně se opravuje Münzova vila od Ernsta Wiesnera

Brno - Nejistou budoucnost má před sebou brněnská funkcionalistická Münzova vila, postavená v letech 1924 až 1926 slavným architektem Ernstem Wiesnerem. Ve čtvrtek začala její řádně ohlášená a povolená rozsáhlá rekonstrukce, která má za cíl vrátit jí původní podobu, řekl dnes ČTK mluvčí radnice Brno-střed Roman Burián. Objevily se ale problémy a hrozí, že majitel objektu patrně požádá úřady o její demolici.
     "Objekt před rekonstrukcí již neměl mnoho společného se svým prvorepublikovým vzhledem. Právě k němu by se po rekonstrukci měl vrátit. Tyto stavební úpravy byly povoleny, o  demolici ale vlastník objektu dosud nepožádal," zdůraznil Burián.
     Podle dostupných informací se při stavebních pracích zjistilo, že objekt má narušenou statiku a špatné základy. Vyjádření majitele vily se zatím ČTK nepodařilo získat. V České televizi zástupce majitele uvedl, že pokud by bylo nutné objekt strhnout, investor by postavil kopii domu.
     Münzova vila patří sice k  architektonicky zajímavým stavbám, není ale na seznamu památek, jako například vila Stiassny, známá i jako vládní vila, která s ní v Hroznové ulici sousedí.
     Současné úpravy Münzovy vily vyvolaly u některých památkářů rozpaky. Rekonstrukci objektu však povolil nejen stavební úřad, ale také odbor památkové péče brněnského magistrátu.
     Vilu postavil slavný architekt pro ředitele České banky Union Eduarda Münze. Wiesner v ní použil pro něj typické rozdělení dispozice domu na dvě křídla s rozdílnou funkční náplní. Dům tvoří tři kostky a je postaven na půdorysu L ve svažité zahradě. Dnes je většinovým vlastníkem vily developerská společnost.

foto: Tomáš Růžička
Zdroj: Vladimír Klepáč
Vložil: ČTK, 07.05.12 22:50
Návštěvnost: 9170 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související architekti
Komentáře
Předmět Autor Datum
Magistrátní odbor PP Alexander Kuric 08.05.12 01:41
Oprava? Dr.Lusciniol 08.05.12 15:07
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.