Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Ve Fragnerově galerii vystavuje Architekt odpadu

foto: Kirsten Jacobsen
Praha - Průkopník domů postavených z toho, co většina lidí považuje za odpadky, vystavuje v pražské Galerii Jaroslava Fragnera. Michael Reynolds se snaží svět přesvědčit o tom, že bydlet se dá v domě z plechovek od piva, PET lahví, starých pneumatik či igelitových tašek. Reynolds se do Prahy vrátil po roce, loni magistrát projevil zájem o to, aby jedna z jeho staveb vznikla i tady - v botanické nebo zoologické zahradě v Troji.
     "Architekt odpadu", jak se Reynoldsovi přezdívá, v galerii prezentuje své průlomové projekty, díky nimž se návštěvníci dozvědí, jak vznikají energeticky soběstačná obydlí s co nejmenším dopadem na životní prostředí. Prezentace bude následně putovat po Čechách a Moravě a po dalších evropských zemích.
     Reynolds je zastáncem trvale udržitelného bydlení. Provozní náklady jeho staveb a jejich energetická náročnost jsou téměř nulové a skýtají kompletní vybavení, jež je potřeba k životu. Jsou i variantou pro případ, že by se na Zemi vyčerpaly neobnovitelné zdroje energie, říkají pořadatelé výstavy.
     Reynolds staví svá levná obydlí již skoro 40 let ve vysokohorské poušti Nového Mexika, v  posledních letech ale i v dalších koutech Země. Tyto stavby disponují vlastním zdrojem energie (větrné či sluneční), vody, kdy filtruje a později recykluje dešťovou vodu, tepla i vlastní kanalizací. Kromě lahví, plechovek nebo pneumatik používá jako stavební materiál igelitové sáčky či kelímky od jogurtů, obaly od džusů, plech z aut či lepenku.
     Jeho stavby také pomáhají v místech, kde lidé třeba přišli o střechu nad hlavou - naučil je stavět obyvatele v hurikánem postiženém Hondurasu (1999) či Mexiku (2005), na Andamanech, kde byli v roce 2005 místní nuceni potýkat se s následky cunami, nebo na Haiti, které před dvěma lety zpustošilo zemětřesení.
     Pražská výstava zahrnuje i projekce krátkých vzdělávacích filmů a videí z humanitárních projektů Reynoldsova ateliéru. V návaznosti na výstavu se 7. až 25. května uskuteční nedaleko Prahy dílna, při níž vznikne první modelová "zeměloď", jak se jeho stavbám přezdívá, ve střední a východní Evropě.
Autor: ČTK, 04.05.12 18:00
Návštěvnost: 5310 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.