Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Senát požádal o zastavení devastace chátrajících Lázní Kyselka

Praha / Karlovy Vary - Senát dnes požádal o zastavení devastace chátrajícího areálu na Karlovarsku. Vyzval krajský úřad k tomu, aby se zasadil o okamžité provizorní zabezpečení památkově chráněných objektů v areálu. S vlastníky budov by měl připravit smysluplný projekt využití budov. Ministerstvu kultury pak senátoři doporučili, aby prosadilo požadavky na sanaci areálu a ustavilo kontrolní skupinu složenou ze zástupců dotčených stran a také parlamentu.
    Senátoři tak rozhodli na podnět petice proti devastaci lázeňského areálu, kterou dosud podpořilo téměř 19.000 lidí. Petici pořádala Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR (ASKORD), která chtěla areál bezúplatně získat. Vyčítá firmám Karlovarské minerální vody (KMV) a RSI, že jako vlastníci chtějí opravit jen polovinu ze 13 budov.
    KMV obhajoval právník firmy Martin Hanzl. Uvedl, že firma je vlastníkem pouze menší části budov, a za ostatní tedy nenese žádnou odpovědnost a její podnikání na stav objektů nemělo žádný vliv. Odmítl přisuzovat KMV roli "ďábla, který v Kyselce působí všechno zlo". Viceprezident ASKORD Martin Kadrman naopak označil za falešnou a trapnou hru tvrzení, že KMV a RSI nemají nic společného.
    Karlovarský kraj sice vývoj v Kyselce sleduje, ale na výzvu Senátu, aby se zasadil o provizorní zabezpečení památkově chráněných objektů v areálu, dost dobře nemůže nijak reagovat. Nemá k tomu žádné kompetence, řekla dnes ČTK mluvčí krajského úřadu Andrea Bocková. Stejně tak nemůže s vlastníky budov připravovat projekt. "Krajský úřad v tomto případě funguje jen jako odvolací orgán na úseku památkové péče. Nemá ovšem žádné legislativní nástroje, aby majitele areálu k čemukoliv nutil," uvedla Bocková.
    Za nedostatečnou péči o některé památkové objekty dostala KMV na počátku roku pokutu 1,8 milionu korun od karlovarského magistrátu. Krajský úřad ji potvrdil, firma se chce ještě bránit soudně. KMV také oznámila, že plánuje letos zahájit rekonstrukci dvou budov za 60 milionů korun. Společnost slíbila do areálu investovat kolem 400 milionů korun. Do léta chce rovněž zprovoznit železniční vlečku ke stáčírně minerálních vod v Kyselce, k čemuž ji vyzval i Senát.
    "Další body usnesení se KMV netýkají a společnost se k nim proto nemůže vyjadřovat či cokoli podnikat. Na zasedání Senátu pak několik senátorů (Pikhart, Jílek, Horník) veřejně potvrdilo stanovisko KMV, že nešlo o řádnou petici a petenti si sbíráním elektronických podpisů projednání zjednodušili. KMV rovněž sdílí postoj senátora za Karlovarský kraj Horníka, který jednání petentů ve věci Kyselky označil za militantní," sdělil ČTK Hartl.
    Dominantním objektem areálu lázní je pavilon Ottova pramene, postavený podle projektu vídeňského architekta Karla Häybecka. Další hodnotnou stavbou je Mattoniho vila, postavená v letech 1885 až 1886. Lázně doplatily na důsledky privatizace v 90. letech. Několikrát měnily vlastníka a budovy nebyly udržovány. Stav objektů je nyní mimořádně špatný.
    Vinu na tom mají podle Senátu kromě vlastníků budov také ministerstvo a památkový úřad, neboť dost neprosazovaly dodržování památkového zákona. Svůj díl viny prý nesou také orgány samosprávy, neboť nevyužily možností daných stavebním zákonem k zabránění devastace budov.
Autor: ČTK, 26.04.12 18:50
Návštěvnost: 3598 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.