Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Holubovo muzeum od Davida Vávry se otevře v působivé podobě

Pardubice - Počátkem května se po rok a půl trvající rekonstrukci znovu otevře Africké muzeum Emila Holuba v Holicích na Pardubicku. Novou expozici navrhl divadelník a architekt David Vávra. Proti původní muzeálně strnulé, byť s cennými exponáty, bude podstatně působivější a na úrovni doby, řekl dnes novinářům Vítězslav Vondrouš, místostarosta Holic a bývalý ředitel Kulturního domu, který muzeum provozuje.
      "Vytvořili jsme multimediální prostor, kde je vesnička, savana, funkční Viktoriiny vodopády, kde poteče voda, ozvučení, osvětlení, africká hudba. Budou tam létat ptáci, skákat ryby. Je to hlavně o pocitech," uvedl Vondrouš.
      Centrální prostor muzea bude nyní otevřený, obklopovat jej budou kóje, v nichž budou představeny jednotlivé etapy z cest a života známého cestovatele. Opomenuti nebudou ani Holubovi následovníci, cestovatelé Bedřich Machulka a Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund. Zajímavostí bude i krátký film o Holubovi scenáristů a režisérů Milana Šteindlera a Martina Koppa. Ve snímku ožijí i kresby z Holubových cestopisů.
      Nejčastěji muzeum navštěvují školní výpravy a rodiny. Pro děti budou připraveny programy, dětský koutek, venku stojí africká vesnička na hraní.
      Holický rodák Emil Holub (1847 - 1902) je symbolem českého cestovatelství, na výpravách v Africe strávil 11 let. Jeho muzeum ve městě vzniklo v roce 1966, základem mu byly rozsáhlé sbírky a předměty z pozůstalosti, které mu věnovala Holubova manželka Růžena.
Rekonstrukce expozice stála Holice zhruba 21 milionů korun, z toho 19,5 milionu korun pocházelo z evropské dotace. Pro veřejnost se muzeum otevře 3. května.
Zdroj: Pavel Dosoudil
Vložil: ČTK, 18.04.12 21:40
Návštěvnost: 5729 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.