Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Dolní oblast Vítkovic by měla letos přilákat 200.000 lidí

Ostrava - Nejvyšším počtem národních kulturních památek na kilometr čtvereční se v Moravskoslezském kraji může pochlubit ostravská Dolní oblast Vítkovic. Na ploše 11 hektarů je jich hned pět - vysoká pec, Důl Hlubina, plynojem, koksovna Vítkovických železáren a 6. ústředna. Několik let chátrající průmyslový areál se letos v novém kabátě otevírá. Tentokrát ale pro turisty a milovníky technických památek. Provozovatelé věří tomu, že letos mezi ocelová monstra zamíří více než 200.000 zájemců.
    Areál kulturních památek prodělal velké změny. Z vysoké pece číslo 1 se stalo muzeum popisující výrobu železa. Z vyhlídkové plošiny se zájemci mohou kochat výhledem na Ostravu. Na vrchol se dostanou pomocí speciálního skipového výtahu, který kdysi vzhůru vozil materiál. Od 20. března už pec navštívily stovky lidí.
    "Celý areál budeme otvírat 1. května. Plánujeme den otevřených dveří i ve stále fungujících průmyslových halách. Navíc bude dokončena rekonstrukce plynojemu, ze kterého se stalo kongresové a kulturní centrum. Jen během tohoto dne očekáváme víc jak 30.000 návštěvníků," řekla ČTK mluvčí Vítkovice Machinery Group Eva Kijonková. Doplnila, že se zvýšil zájem i zahraničních hostů. "Například na květen máme ohlášenou skupinu turistů z USA," uvedla.
    Za celým projektem stojí předseda dozorčí rady sdružení Dolní oblast Vítkovice a generální ředitel strojírenských Vítkovic Jan Světlík. "Ukážeme skvostnou architekturu Dolní oblasti Vítkovic v celé kráse, představíme její jedinečnou atmosféru, ve které se kloubí industriální kouzlo minulosti spolu s příslibem nové budoucnosti," uvedl Světlík už dříve pro ČTK.
    Na obnovu technických památek v Dolní oblasti přispěla 500 miliony korun Evropská unie. Dalších 600 milionů korun půjde na stavbu Světa techniky. V budoucnu bude areál financovaný ze tří zdrojů. Třetinu prostředků poskytnou členové stejnojmenného sdružení, další část půjde z grantů a dotací města či kraje. Třetí část peněz provozovatelé chtějí vydělat na vstupném, pronájmech a dalších službách.
    V Moravskoslezském kraji je celá řada národních kulturních památek. Často jde o technické památky, například železniční motorový vůz M 290.001 Slovenská strela v Kopřivnici na Novojičínsku či bývalý kamenouhelný důl Michal v Ostravě-Michálkovicích. Další jsou spojené s druhou světovou válkou, na seznamu je například památník partyzánského hnutí v Morávce, památník obětem nacistického teroru v Havířově a památník Rudé armády v Ostravě.
    Další jsou pak historické budovy - zámek v Bruntále, budova bývalé prádelny v Krnově, rodný dům Františka Palackého v Hodslavicích na Novojičínsku, zámek v Hradci nad Moravicí či opavská kaple svatého Kříže.
Autor: ČTK, 28.03.12 21:25
Návštěvnost: 4164 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.