Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Oprava gymnázia od Josefa Gočára v Hradci bude levnější

Foto: Ester Havlová
Hradec Králové - Rekonstrukce Gymnázia J. K. Tyla v Hradci Králové by měla stát o téměř 40 procent méně, než se očekávalo. V soutěži vítězná firma Prima z Hradce Králové nabídla cenu 67,5 milionu korun bez DPH, zatímco odhad ceny pro výběrové řízení byl na úrovni 110 milionů korun. Kontrakt je před podpisem, s pracemi by firma mohla začít v dubnu. ČTK to dnes řekl Petr Vinklář z tiskového oddělení kraje.

    S ukončením rekonstrukce gymnázia se počítá na jaře roku 2013. Zhruba 600 studentů školy by se v opravené budově mělo začít učit od září. Nyní škola od loňského listopadu sídlí v náhradních prostorách v bývalém Ústavu hluchoněmých na Pospíšilově třídě.
    Tendr na opravu školy kraj opakoval. Původně chtěl loni na podzim vybrat firmu s pomocí zúžení počtu soutěžících takzvanou losovačkou. Kvůli podezření ze zmanipulování losování ale kraj soutěž zrušil a vypsal nový tendr bez losování. V prvním tendru se o zakázku ucházelo 13 firem, ve druhém jedenáct.
    Podle hejtmana Lubomíra France (ČSSD) se kraji v současnosti daří ve výběrových řízeních dosahovat významných úspor i u jiných staveb. "Zřejmě díky krizi ve stavebnictví jsou firmy ochotné jít i desítky procent pod stanovenou cenu," uvedl. Na kraji pak podle něj je, aby si pohlídal kvalitu a rozsah provedených prací tak, jak stojí v zadávací dokumentaci a ve smlouvě.
    U gymnázia hejtman připomněl, že nepůjde o jednoduchou stavbu. "Jde o rekonstrukci historické budovy, kde se někdy objeví problémy, se kterými nepočítal dodavatel ani zadavatel," uvedl. Gymnázium na Tylově nábřeží bylo vystavěné podle projektu významného architekta českého kubismu a funkcionalismu Josefa Gočára a je památkově chráněné. Přes dvě třetiny nákladů na opravu by měla uhradit dotace Evropské unie.
    Výrazného snížení cen u stavebních zakázek dosáhly i některé radnice v kraji. Například za stavbu fotbalového areálu Bavlna pro hradeckou radnici nabídla vítězná firma Stako 89,9 milionu korun bez DPH, což bylo o téměř 40 milionů korun méně, než spočítal projektant. Město Jičín v soutěži na rekultivace skládky pod vrchem Zebín cenu proti projektu snížilo z 60 milionů korun na 23,5 milionu korun bez DPH.
Zdroj: Zdeněk Rychtera
Vložil: ČTK, 16.03.12 15:45
Návštěvnost: 4673 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Související architekti
Komentáře
Předmět Autor Datum
Pichal 18.03.12 06:24
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.