Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Studenti pomohou vyřešit novou podobu točny v Krumlově

Praha - Novou podobu a umístění letní divadelní scény v zahradě českokrumlovského zámku hledali studenti architektury. Památkáři spolu s městem a Jihočeským divadlem musejí nové řešení, které nahradí stávající točnu, vymyslet do února příštího roku. V opačném případě hrozí Českému Krumlovu, že by se mohl dostat na seznam památek v ohrožení. Výsledky soutěže dnes pořadatelé představili novinářům.
    Českokrumlovská točna je středem sporů mnoho let. Výbor světového dědictví UNESCO, na jehož seznam bylo historické centrum města včetně zámecké zahrady v roce 1992 zapsáno, dlouhodobě žádá její odstranění. Při posuzování památky před zápisem neměl k dispozici údaje o tom, že točna v parku je. Památkáři chtějí výboru UNESCO vyhovět a rádi by viděli novou scénu mimo barokní zahradu. Avšak město a Jihočeské divadlo, kterému točna patří a provozuje ji, chtějí, aby zůstala na svém místě. Argumentují tím, že při zápisu už tam byla.
    Studentské architektonické soutěže se zúčastnilo 24 projektů. Podle Václava Girsy z Fakulty architektury ČVUT měla soutěž najít nejlepší polohu pro příští scénu, nastínit její architektonickou úroveň, která by korespondovala s architekturou 21. století, byla v souladu se současnými scénografickými postupy i potřebami divadla a respektovala krajinářský koncept zahrady.
    "Vždycky nás mrzelo, že se jeden typ kultury, divadlo, prosazoval na úkor jiného typu kultury, zahradního umění, které je v podobě tamní barokní zahrady podstatnou složkou památky zapsané na seznam UNESCO," řekl prezident národního komitétu ICOMOS (Mezinárodní rada pro památky a sídla) Josef Štulc. Podle něj je třeba skloubit nároky divadelníků i památkářů ve vzájemném respektu - a podle výsledků soutěže to možné je, uvedl.
    Při ministerstvu kultury je zřízena komise, která se problémem točny zabývá. "Jejím cílem by mělo být vypsání architektonické soutěže na stávajícím místě, pro nás je ale ideálním řešením postavit novou scénu za zahradou," řekla ředitelka Národního památkového ústavu Naďa Goryczková.Výsledky soutěže:

1. cena - 15.000,- Kč
Jan Harciník - návrh č. 2 (Fakulta architektury ČVUT, PRAHA, Ateliér Ing. arch. Miroslava Cikána, asistent Mgr. Art. Peter Buš, Ústav památkové péče)
Eliška a Marie Křížovy - návrh č. 7 (Fakulta architektury ČVUT, PRAHA, Ateliér Prof. Ing. arch. Akad. arch. Václava Girsy, asistent Ing. arch. Tomáš Efler, Ústav památkové péče)

2. cena - 10.000,- Kč
Radka Ježková - návrh č. 23 (Fakulta umění a architektury Technická univerzita Liberec, Ateliér Prof. Ing. arch. Akad. arch. Jiřího Suchomela)

3. cena - 8.000,- Kč
Barbara Fraňková - návrh č. 1 (Fakulta architektury ČVUT, PRAHA, Ateliér Ing. arch. Miroslava Cikána, asistent Mgr. Art. Peter Buš, Ústav památkové péče)

Více informací >
Zdroj: Markéta Horešovská
Vložil: ČTK, 15.03.12 16:50
Návštěvnost: 3463 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Červenec 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.